V Indiani, ki je prislovično naklonjena republikancem, je newyorški milijarder Donald Trump brez težav in nekoliko proti pričakovanjem opravil z najbližjim zasledovalcem senatorjem Tedom Cruzom, ki je Trumpu z odstopom od kampanje odprl tlakovano pot do predsedniške nominacije na republikanski konvenciji. Po ostrih besednih dvobojih, ki so potekali med kandidatoma pred odločilnim spopadom v tej zvezni državi, je Trump zmago začinil s pozivom stranki k enotnosti, ki naj bi ji zagotovila končni uspeh proti skoraj zanesljivi demokratski kandidatki Clintonovi, a hkrati opozoril, da ne bo iskal sprave s tistimi strankarskimi veljaki, ki od začetka spodkopavajo njegovo kandidaturo.

»Prepričan sem, da lahko zedinim večino (strankinih veljakov), nekaterih med njimi pa niti ne želim,« je Trump dejal za televizijsko hišo NBC ter dodal, da so med slednjimi ljudje, ki jih resnično ne mara. »Zame bodo glasovali ljudje in ti ne bodo glasovali za stranko,« je še dodal milijarder, ki je po Dwightu Eisenhowerju prvi resni kandidat, ki se za položaj ameriškega predsednika poteguje, ne da bi bil pred tem izvoljen na kakšen javni položaj. Brez dlake na jeziku je tudi omenil, da ne bo pozabil udarcev, ki so mu jih iz strankarskih vrst zadali med dosedanjo kampanjo, v kateri so se mu uveljavljeni republikanci postavili po robu z gibanji »Stop Trump« in »Never Trump« ter ga z zavezništvom med Cruzom in Kasichem, poimenovanim tudi »Crusich«, skušali pokopati v Indiani. Slednji manever se je izkazal za še posebej neuspešnega, saj je v anketi pred strankarskimi volitvami v tej zvezni državi kar 60 odstotkov to navezo proti Trumpu zavrnilo in ga na koncu nedvoumno nagradilo.

Po Cruzu obupal še Kasich

Po razpletu, o katerem na republikanski strani ob obilici skoraj poldrugega ducata resnih kandidatov lani poleti nihče ni razmišljal, je Trumpov tekmec za kratek čas ostal samo še guverner Ohia John Kasich z dosedanjo zanemarljivo podporo 153 delegatov v primerjavi s Trumpovimi 1047. Potem ko je napovedal, da bo slednjega na konvenciji stranke izzval po odločitvi volilcev v Kaliforniji v začetku junija, pa je očitno ugotovil, da za to nima nikakršnih možnosti, in prekinil predvolilne aktivnosti. Še vedno za republikanski vrh nesprejemljiv predsedniški kandidat z nedvoumno podporo volilnega telesa se tako že lahko ozira po sokandidatu za podpredsednika. Za ABC je Trump dejal, da bo izbral republikanca, po vsej verjetnosti na voljeni funkciji z zadosti političnih izkušenj. »V mislih imam veliko ljudi,« pa je dejal za Fox News.

Predsednik nacionalnega odbora republikanske stranke Reince Priebus je po Trumpovi zmagi v Indiani prek družbenega omrežja sporočil, da je zdaj čas, da strnejo vrste in se osredotočijo na zmago nad Clintonovo. Tudi urednik neokonservativnega časopisa Weekly Standard Bill Kristol je na twiterju zapisal, da je bitka za republikansko nominacijo končana, a dodal, da se je bitka za »dušo republikanske stranke šele začela«. Podpora Trumpu med republikanci je v zadnjih tednih dosegla najvišjo raven. Anketa, ki sta jo izvedla Reuters/Ipsos, mu je pripisala 53-odstotno podporo, zdaj že odhajajočima Cruzu zgolj 25-odstotno in Kasichu zgolj 16-odstotno. Anketa je skušala zajeti tudi splošno razpoloženje volilcev glede verjetnih tekmecev na splošnih volitvah. Prednost Clintonove pred Trumpom se je tu izkazala za desetodstotno.