Kratkotrajni dogovori o premirju, kakršnega je ZDA, Rusiji in odposlancu Združenih narodov Staffanu de Misturi uspelo izposlovati minulo soboto v Vzhodni Guti in Latakiji, sirskih regijah, od katerih je prva pod nadzorom upornikov, druga pa režimskih sil, postajajo nov način reševanja pet let trajajoče državljanske vojne.

Intenzivna diplomatska prizadevanja de Misture, ki se je v ponedeljek v Ženevi sešel z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem, včeraj pa v Moskvi še z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, so postavila stvarno osnovo za premirje v Alepu. Mesto že več dni pretresajo spopadi, posebej odmevni pa so bili napadi na bolnišnice, vključno s tisto, v kateri so pomagali tudi zdravniki brez meja.

(Pre)optimistični odposlanec ZN

De Mistura je po pogovorih z Lavrovom napovedal, da jim bo morda že v nekaj urah uspelo ustaviti spopade v Alepu ter s tem vrniti sirsko uporniško koalicijo za ženevsko pogajalsko mizo in prekiniti humanitarno katastrofo v razdejani državi. Poznavalci razmer ne delijo njegovega optimizma, opozarjajoč na nasprotujoče si interese vpletenih. Režimske sile si z rusko pomočjo prizadevajo prevzeti nadzor nad mestom z izgovorom, da se spopadajo z vejo teroristične mreže Al Kaide v Siriji v obliki Al Nusre, pri čemer so po trditvah sirske opozicije in tudi Washingtona njihova glavna tarča uporniške skupine, ki so se dvignile proti predsedniku Bašarju Al Asadu.

Da islamski skrajneži skupaj z zloglasno Islamsko državo (IS) niso primarni nasprotniki Al Asada, naj bi dokazovala tudi dogovarjanja Damaska z IS, ki jih po zaslugi prebežnikov iz njegovih vrst razkrivajo Sky News in drugi zahodni mediji. Tako naj bi sirske režimske sile pred nedavnim ponovnim prevzemom zgodovinske Palmire islamistom dovolile, da se umaknejo proti Raki s težkim orožjem in raketami, z enim od poveljnikov IS, maja lani v ameriškem napadu ubitim Abujem Sajafom, zadolženim za posle z nafto, pa naj bi Damask po pridobljenih dokumentih sklenil dogovore o neoviranem prevozu te prek ozemelj pod nadzorom režima. Po navedbah The Journala so mudžahidi s prodajo tako transportirane nafte tudi Siriji zaslužili več kot 40 milijonov dolarjev na mesec in se tako financirali.

Včeraj popoldne v Moskvi objavljena vest o ameriško-ruski uskladitvi vojaškega dela dogovora o prekinitvi ognja v Alepu ni prinesla umiritve položaja v tem mestu. Agencije so namreč sinoči poročale o novih srditih spopadih med uporniki in režimskimi silami, v katerih je v zadnjem tednu dni umrlo več kot 230 civilistov, med tarčami napada pa je bila znova bolnišnica, tokrat v delu mesta, ki je pod nazorom vladnih sil.