Štiriindvajsetletni Janez Žurga, ki je sredi decembra lanskega leta na Rakeku brutalno umoril svojega 61-letnega očima Dušana Stražiščarja, v priporu še vedno čaka na začetek sojenja. Sodna preiskava je končana, tožilstvo pa se bo o načinu pregona in kvalifikaciji kaznivega dejanja vsak čas odločilo. »Zadevo po opravljeni preiskavi proučuje pristojna tožilka,« nam je potrdila vodja ljubljanskih tožilcev Tamara Gregorčič.

Zakaj se je povsem jasen primer, v katerem se je Žurga tudi sam predal policistom, nekoliko zavlekel, na tožilstvu ne pojasnjujejo, po naših neuradnih informacijah pa se med drugim pojavlja vprašanje (ne)prištevnosti. Po izdelanem strokovnem mnenju izvedenca psihiatrične stroke naj bi bil Žurga v času umora očima bistveno zmanjšano prišteven, ne pa neprišteven, kar bi šlo obrambi precej bolj na roko. Poleg psihiatra je bil po naših informacijah v preiskavo vključen psiholog, prav tako pa naj bi izvedenec svoje prvotno mnenje še dopolnil. Vprašanje Žurgove prištevnosti se po naših podatkih menda ne nanaša na zlorabo substanc, temveč na njegovo slabšo psihično kondicijo, zaradi katere se je v preteklosti že moral zdraviti.

Umor, ki je sredi lanskega decembra pretresel Rakek, je bil sicer izredno krut. Žurga naj bi dan pred umorom prišel do matere in očima, s katerim nista bila v dobrih odnosih, in ju zaprosil, ali lahko prespi v njuni kleti. Naslednje jutro naj bi se nad očimom brutalno znesel. Večkrat naj bi ga udaril po glavi in mu polomil več kosti na obrazu, nato pa pograbil kuhinjski nož in očima 18-krat zabodel v telo, glavo in roke. Na koncu mu je obraz še prekril z blazino in besno pritiskal, dokler ni bil prepričan, da je mrtev. Z njegovim avtomobilom je nato pobegnil na Primorsko in iz Ankarana poklical policiste ter se jim predal.

Zaradi zdravstvenih težav čakajo na narok

Zaradi zdravstvenih težav pa je obstal primer izpred desetih mesecev, odkar je obdolženi 47-letni Peter Vravnik iz Vrat pri Dravogradu ubil svojega soseda, 33-letnega Martina Rogino. Slovenjegraškemu sodišču do danes še ni uspelo izpeljati predobravnavnega naroka. Obdolženi ima namreč zdravniško opravičilo, da se zaradi težav z zdravjem ni sposoben izreči o krivdi oziroma razumeti sodnih postopkov.

Spomnimo, da je Rogina imel svoj gumijasti čoln, s katerim se je zelo rad vozil po Dravi. Ker naj ne bi znal plavati, si je med vožnjo vedno nadel reševalni jopič. Usodnega petkovega večera, 17. julija lani, se je s čolnom zapeljal do obdolženega Vravnika, ki je stanoval kakšna dva kilometra stran. Povabil ga je na čoln, kjer se jima je pridružil še 31-letni domačin J. K. Med vožnjo po reki naj bi spili nekaj kozarčkov alkohola in se začeli prepirati, obdolženi pa naj bi Rogino pahnil v mrzlo reko, čeprav je vedel, da ne zna plavati. J. K. je svojemu utapljajočemu se prijatelju menda želel pomagati, vendar mu obdolženi tega ni dovolil. Zagrozil mu je, da bo še njega vrgel v vodo, za nameček pa ga je dvakrat udaril in ga lažje poškodoval.