»Lani se je po šestih letih v naše društvo spet včlanil nekdo, ki je bil v prometni nesreči tako hudo poškodovan, da je ostal tetraplegik. Bilo je namreč obdobje, ko je bilo tetraplegikov izredno veliko, potem se je to umirilo. Menim, da smo vsaj malo k temu, da je prometnih nesreč s tako hudimi poškodbami manj, pripomogli tudi mi,« pravi Janez Hudej, predsednik Društva paraplegikov jugozahodne Štajerske, ki se je pred 35 leti kot motorist tudi sam tako hudo poškodoval, da je pristal na invalidskem vozičku.

Kot pravi, je bil mlad in nespameten. Ravno z namenom, da bi mladim dali vedeti, da je prometna varnost izjemnega pomena, so v društvu pred osmimi leti zasnovali projekt Še vedno vozim, vendar ne hodim. Njihovi člani mladim po šolah pripovedujejo o tem, kaj se jim je zgodilo, in jih nemalokrat puščajo odprtih ust. Samo lani jim je prisluhnilo osem tisoč mladih po vseh slovenskih šolah, njihov video, v katerem so izpostavili nevarnost uporabe telefona med vožnjo, pa je videlo več kot 320.000 mladih. Zato je Hudej toliko bolj razočaran, da njihovega programa socialna zbornica ni prepoznala kot zelo, pač pa kot manj uspešnega. Ta ocena je povezana tudi s financiranjem programa.

Uspešni tudi pri socialnem vključevanju članov

Januarja letos so se namreč prijavili na razpis za sofinanciranje programov socialnega varstva ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Eden od pogojev za kandidaturo je bilo tudi pozitivno mnenje Socialne zbornice Slovenije o primernosti programa, namenjenega ohranjanju socialnih veščin za gibalno ovirane invalide. Marca je socialna zbornica društvu poslala pozitivno mnenje o njihovem programu, njihove metode in cilje pa opisala kot uspešne le v manjši meri. »To pa lahko pomeni, da bomo težko ali da celo sploh ne bomo pridobili potrebnih sredstev za projekte, ki jih izvajamo,« pravi Hudej. Dodaja, da nikogar ni bilo k njim, da bi se prepričal, kako in kaj delajo, niti jih nihče ni poklical po telefonu. »Niso pa nam pozabili izstaviti računa za izdelavo mnenja v višini 390 evrov,« pove Hudej.

Društvo paraplegikov jugozahodne Štajerske obstaja 36 let, vanj je vključenih več kot 200 paraplegikov in tetraplegikov. »Lani smo za socialno vključevanje članov izvedli več kot 10.000 ur prostovoljnega dela in se lahko pohvalimo z dvema srebrnima paraolimpijskima medaljama z zadnjih dveh olimpijskih iger, kopico medalj pa imamo tudi s svetovnih, evropskih in mednarodnih tekmovanj,« še pove Hudej. A kot pojasnjuje Vilko Kolbl, generalni sekretar Socialne zbornice Slovenije, so društvu izdali pozitivno strokovno mnenje, kar pomeni, da program vsekakor podpirajo, v manjši meri so ocenili zgolj metode dela in cilje. To pa je le eno od meril za ocenjevanje z javnega razpisa za sofinanciranje socialnovarstvenih programov. »Ocena je bila sprejeta na podlagi celotne predložene razpisne dokumentacije društva. Vsekakor pa program podpiramo in ocenjujemo, da je potreben in sodi med temeljne pridobitve družbe za integracijo gibalno oviranih oseb v socialno okolje,« poudarja Kolbl.