»Odločilni element je bil izguba zaupanja v delo policije,« je bil odločen generalni direktor slovenske policije Marjan Fank, ki je prvič pojasnil razloge, zakaj je zaradi afere Koprivnikar policija petim policistom odpovedala delovno razmerje, dvema pa izrekla opozorilo pred odpovedjo.

Po ocenah vodstva policije so policisti kršili tako zakon, ki ureja njihova pooblastila, kot etični kodeks in pravilnik o notranji varnosti. Fank je poudaril, da so bile kršitve predpisov dokazane in da je sklepe o odpovedih sprejel, šele ko je prejel tudi zagovore petih policistov. Dodal je, da je spoštovanje etičnih norm in moralnih vrednot stvar posameznika, kršitve predpisov pa so seveda nekaj drugega. Prav zaradi tega bo policija disciplinsko ukrepala – nekateri policisti bodo prejeli opozorila pred odpovedjo, drugi pa nasvete glede varnosti.

Notranji zaščitni postopek je končan, Fank pa je opozoril tudi na policista prometnika, ki sta sodelovala v dogovoru, po katerem so policisti novembra lani namenoma sledili ministru za javno upravo Borisu Koprivnikarju in mu odredili preizkus z alkotestom. »Nedvomno je šlo za napeljevanje, ker policista nista sodelovala v spletnem komuniciranju in sta le uresničila tisto, kar so se tam dogovarjali in jima je bilo sporočeno.«

Kot ocenjuje direktor policije, je ukrepe moral sprejeti tudi zaradi policistov, ki delajo dobro – teh je po njegovi oceni zelo veliko. Policisti imajo vse možnosti, da v nadaljnjih postopkih dokažejo svojo plat zgodbe, najprej pri vladni komisiji, ki bo obravnavala pritožbe, in potem še na sodišču. A vodstvo je zakonitost ukrepov dobro pretehtalo, trdi Fank, ki je ponovno zatrdil, da je bilo ravnanje vpletenih nedopustno. S kazensko odgovornostjo se ukvarja specializirano tožilstvo. šu