»Več kot leto dni je, odkar je ustavno sodišče odločilo, da morajo biti zasebne osnovne šole z veljavnim programom financirane 100-odstotno. Kakšno je vaše stališče?« so dijaki Škofijske klasične gimnazije včeraj vprašali premierja Mira Cerarja na obisku v Zavodu sv. Stanislava. »Kot premier in pravnik sem zelo nesrečen zaradi zamude pri uresničitvi te ustavne odločbe,« je odgovoril premier. Dodal je: »SMC je jasno podprla njeno uveljavitev, zakon je že v javni obravnavi. Potrudil se bom, da ga bosta sprejeli tudi drugi dve koalicijski stranki.«

Globokar: Strah je odveč

Cerar je ob tem dejal, da SMC podpira razvoj javnega šolstva, a da v zasebnem vidi njegovo obogatitev. Glede potekajoče ustavne razprave v državnem zboru o prihodnji ureditvi šolstva pa je zbrane učitelje in dijake pomiril: »Ker je za ustavne spremembe potrebna dvotretjinska večina, ni verjetno, da bi do njih prišlo.«

Cerar si je v družbi ljubljanskega pomožnega škofa Antona Jamnika ogledal OŠ Alojzija Šuštarja in se na kratko sestal z vodstvom zavoda in obeh zasebnih šol. Direktor zavoda Roman Globokar je med drugim poudaril, da je strah pred marketizacijo osnovnega šolstva odveč. Po ZOFVI je namreč vzgojno-izobraževalna dejavnost, če se financira iz javnih sredstev, dovoljena le tistim zavodom, ki ne ustvarjajo dobička. K temu je dodal, da bodo tudi ob 100-odstotnem državnem financiranju programa morali starši še naprej plačevati za vzdrževanje, investicije in specifični program šole.

O Jazbecu pa nič

Premier ni bil pripravljen odgovoriti na vsa dijaška vprašanja. Na vprašanje, ali je Marko Jazbec primeren za položaj, ki ga zaseda, ker da je soodgovoren za slabo vodenje finančnega sektorja v preteklosti, je pribil, da to konkretno vprašanje ne sodi na dijaško okroglo mizo. Dijakom je ob tem razložil, da so se bančniki v preteklosti res šli igrice z javnimi financami, a da je njegovi vladi uspelo javnofinančno stanje popraviti in da se zdaj obnašamo kot dober gospodar, ki porabi tisto, kar ustvari. Ko je našteval glavne dosežke v minulih 25 letih, je poudaril, kako ponosen je, da lahko sedi ob isti mizi s predsedniki vseh svetovnih držav, in potožil, da so nas uspehi uspavali in da smo včasih »nekoliko preveč koruptni«.

Glede sodelovanja Cerkve in države je dijakom odgovarjal škof Jamnik, ki je menil, da je Cerkev ločena od države, ne pa tudi izločena iz sodelovanja v skupno dobro. S pomočjo Karitasa naj bi v Cerkvi državi pomagali pri integraciji okoli 600 beguncev, kolikor naj bi jih sprejeli v prihodnjem letu in pol. Napovedal je tudi knjigo o sodelovanju pokojnega nadškofa Šuštarja v osamosvojitvenem dogajanju.