»V 30 letih delovanja v Ljubljani, kjer ima srbska pravoslavna cerkev 15.000 vernikov, sem ustvaril najboljšo zgodbo v Evropi. Boljšo kot na Dunaju, v Parizu, Londonu, kjer imajo skupaj milijon vernikov. Jaz sem s 15.000 verniki postavil najboljšo cerkev navzven in navznoter, najbolj urejene odnose z državo, z drugimi cerkvami, z verniki in z neverujočimi. Naš kulturni center je vzor za vse po Evropi,« se je na predobravnavnem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču pohvalil paroh srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji Peran Bošković in s tem želel sodnici Mojci Kocjančič, zdelo pa se je, da še bolj predstavnikom medijev, pojasniti, zakaj ne priznava krivde za očitana dejanja oškodovanja cerkve in okoriščanja na račun vernikov.

Hišo obnavljal na račun cerkve

Naj spomnimo, da obtožnica Boškoviću očita nadaljevano kaznivo dejanje poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja ter zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Paroh Bošković naj bi ljubljansko občino srbske pravoslavne cerkve oškodoval za 230.000 evrov. Bošković je kot paroh začel zbirati denar in nato z njim graditi kulturno-pastoralni center. Vmes je prišlo do spora znotraj zagrebško-ljubljanske metropolije srbske pravoslavne cerkve, Boškovića so odstavili, njegov naslednik Željko Lubarda pa je ugotovil, da je pri projektu gradnje tega centra domnevno prihajalo do številnih nepravilnosti. Tožilstvo je prejelo tudi ovadbo in začelo preiskavo. Na račun gradnje kulturnega centra naj bi Bošković obnavljal svojo zasebno hišo, na račun cerkvenega denarja pa skrbel za svoje lastne potrebe in za potrebe članov svoje družine. Vse to je močno skrhalo odnose znotraj cerkve, skupina vernikov se je v podporo Boškoviću odpravila celo v Beograd z zahtevo po ločitvi zagrebške in ljubljanske metropolije. Beograd je potem odstavil Lubardo in paroh je zdaj že nekaj let spet Bošković. Najvišji organi srbske pravoslavne cerkve so Boškovića oprali vse krivde, pooblaščenec cerkve Aljoša Dežman je že na prejšnjem predobravnavnem naroku (ta se je ponovil, ker je višje sodišče vmes ugodilo obrambi in izločilo sodnico Vladislavo Lunder, ki je soodločala že o uvedbi preiskave) povedal, da cerkev odstopa od pregona, da ne uveljavlja nobenega odškodninskega zahtevka in da poziva državne organe, naj obtožbo umaknejo. Ali se je s tem cerkev postavila nad državo? »Ne. Tožilstvo želimo le prepričati o tem, kakšna so pravila znotraj naše cerkve in da so najvišji cerkveni organi odločili, da sem kot paroh upravičen do tega, da cerkev skrbi zame in za mojo družino,« je takrat dejal Bošković. A tožilstvo se ne da. Gre namreč za uradno pregonljivo kaznivo dejanje in tožilec Boštjan Valenčič je prepričan, da ima dovolj dokazov za obsodbo.

O krogu cerkvenih prijateljev

»Krog prijateljev cerkve je širok. Denar za obnovo cerkve in gradnjo kulturnega centra so zbrali ti prijatelj in ponosen sem na to. Leta 2012 je v našo cerkev prišel duhovnik (Lubarda, ki je Boškovića ovadil, op. p.), ki je povsod naredil le zmedo. Ta obtožnica pa je fotokopija navedb tega duhovnika. Tožilstvo ni upoštevalo prav nič od tega, kar so v preiskavi povedali naši verniki. Obtožnica deluje, kot da je napisana za medije in ne za sodišče,« je že z nekakšnim zagovorom na sodišču nadaljeval Bošković, a ga je sodnica prekinila, češ da bo še čas za to. Glavna obravnava se namreč začne 31. maja, ko bodo poslušali Boškovića pa tudi že prve priče. Na seznamu teh bodo glede na predloge tožilstva in obrambe tako tisti, ki so gradili kulturni center in hkrati še hišo parohu, kot izvedenci gradbene stroke in najvišji predstavniki srbske pravoslavne cerkve.

»Vrnite to zadevo v preiskavo ali pa zavrnite predloge tožilstva, ki želi dokazovati spletke in laži,« pa je bil zelo oster Boškovićev odvetnik Milan Krstić, ki je že včeraj kar sam pojasnil, da je gradbinec, ki je delal pri obnovi cerkve in hkrati še pri obnovi parohove hiše, delal tudi pri njem in naj (rečeno cinično) tožilstvo zdaj še to preverja. »Jaz Školića poznam. On mi je rekel – saj veš, kako se dela za župnika,« je na brezplačno delo gradbinca za najvišjega predstavnika cerkve namignil Krstić in tudi s temi besedami napovedal zanimivo sojenje.