Boji za enakopravnost v družbi potekajo že desetletja, zagovorniki pravic homoseksualnih pa so po svetu različno uspešni. Eden od dejavnikov za to so verske institucije.

Da to drži, dokazuje naša zahodna soseda, izrazito krščanska Italija. Tam ima Cerkev tradicionalno velik vpliv na delovanje države in vsakdan tamkajšnjega prebivalstva. Italija je do letošnjega leta predstavljala edino večjo zahodnoevropsko državo, v kateri ni bila mogoča registracija istospolnih skupnosti, država pa istospolnim ni omogočila nikakršnih pravic ali zaščite. Tamkajšnji forum katoliških družin je vztrajal, da pravice homoseksualcev uničujejo italijansko tradicijo in zgodovino. Kljub temu pa forum s svojim nasprotovanjem ni dosegel želenega, saj je bila letos februarja zakonodaja o istospolnih partnerstvih potrjena in ti pari so dobili pravico do uradnega priznanja kljub močni krščanski tradiciji.

V Sloveniji je verska slika nekoliko drugačna. Medtem ko je v Italiji po različnih statistikah najmanj 85 odstotkov ljudi krščanske veroizpovedi, tej v Sloveniji po zadnjem uradnem popisu iz leta 2002 pripada le dobrih 57 odstotkov prebivalstva. Kljub temu lahko v obeh državah geji in lezbijke zgolj registrirajo istospolno partnersko skupnost. Zakaj?

Pomembna je smer neba

Čeprav je po mnenju mnogih religija glavni dejavnik, povezan s sprejemanjem ali zavračanjem drugačnosti, stanje uzakonjenosti homoseksualnih porok po svetu kaže, da istospolnih zvez ne priznavajo v večini držav na vzhodu. Tako je tudi v Rusiji, državi, v kateri le majhen del državljanov podpira istospolne poroke, s svojo homofobijo pa že prehajajo v skrajne meje. Nasilje nad homoseksualci je stalnica, za državljane pa je sprejemljivejša smrtna kazen kot homoseksualnost.

Med države, v katerih te v smrt pahne že ljubezen, spadajo Belorusija, Savdska Arabija, Iran, Sudan in nekateri deli Nigerije. Nobenega partnerstva med geji in lezbijkami ne priznavajo v Albaniji, Bosni in Hercegovini, Makedoniji, Romuniji. Homoseksualnost je prepovedana tudi v večini severno- in južnoafriških držav.

Nasprotno zahodne in severne države homoseksualnost sprejemajo in v večini so istospolne poroke uzakonjene. Med njimi je poroke prva priznala Nizozemska, že leta 2001. Danes tudi večina drugih držav, na primer Velika Britanija, Belgija, Francija, Portugalska, Norveška in Švedska, omogoča sklenitev zakonske zveze med osebama istega spola. Tudi predsednik ZDA Barack Obama v nasprotju z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom gejevske in lezbične poroke odprto podpira in pravi, da je legalizacija istospolnih porok (lani junija) odločitev, ki predstavlja zmago za ZDA in za tiste, ki so se desetletja borili za spremembe.

Kdaj bo na zahodu Slovenija

Kot kaže globalni zemljevid, ljubezen v vseh oblikah sprejemajo predvsem ekonomsko in socialno razvite države sveta, kjer so se ljudje že izvili iz lastnega primitivizma in premagali meje v svoji glavi. Vprašanje je, ali in kdaj bo to mejo uspelo prestopiti tudi Sloveniji ter se s tem pridružiti klubu razvitih držav.