Primož Florjanc, eden od osmih kandidatov za direktorja uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, je pred letom dni na upravno sodišče v Celju vložil tožbo zoper imenovanje Janeza Posedija na ta položaj. To je storil v prepričanju, da ga je razpisna komisija neupravičeno izločila kot neprimernega kandidata za mesto direktorja uprave za varno hrano, Posedija pa neupravičeno ocenila za primernega, čeprav po njegovem ni izpolnjeval pogojev za ta položaj. Upravni sodniki so Florjančevo tožbo deloma zavrnili in deloma zavrgli.

Je uradniški svet nezmotljiv?

Spomnimo, razpisna komisija je menila, da je Posedi s honorarnim vodenjem sindikata Pergam, ki ima devet zaposlenih, in z vodenjem laboratorija na veterinarski fakulteti s štirimi zaposlenimi pridobil primerljive vodstvene izkušnje za direktorovanje upravi za varno hrano z okoli štiristo zaposlenimi. Rajko Pirnat, strokovnjak za upravno pravo, je temu javno oporekal. Ocenil je, da vodenje sindikata in laboratorija niti po vrsti niti po zahtevnosti dela ni primerljivo z vodenjem tako velikega organa, kot je uprava za varno hrano.

Toda upravno sodišče se v strokovno presojo razpisne komisije o primernosti kandidatov ni spuščalo. Zapisalo je, da je zadržano pri presoji zakonitosti izbire kandidatov z vidika kriterijev, ki niso natančno določeni ali objektivizirani s predpisi. Ocenilo je, da mora imeti uradniški svet, ko kadruje na najvišje strokovne funkcije, »določeno okolje proste presoje pri ocenjevanju primernosti kandidatov glede na razpisne pogoje«.

Stoparjeva še čaka na razsodbo

Florjanc po izgubljeni tožbi zato pravi: »Ne bom se pritožil, saj doslej še noben kandidat za najvišje položaje v državi ni uspel s tožbo proti uradniškemu svetu oziroma razpisni komisiji. Tudi če bi sodišče razsodilo v moj prid in bi bil razpis za direktorja uprave za varno hrano ponovljen, pa se nanj ne bi več prijavil.« Florjanc namreč ocenjuje, da v tekmi s Posedijem ni imel možnosti za uspeh nobeden od preostalih sedmih kandidatov, saj si je Dejan Židan kot kmetijski minister ter prvak SD in podpredsednik vlade na tem položaju še pred objavo razpisa zaželel prav Posedija in nikogar drugega.

Razpisna komisija ni omogočila predstavitve niti Andreji Stopar, po izobrazbi veterinarki, sicer pa načelnici upravne enote Laško. Svoje zgolj nekajminutno zaslišanje pred komisijo je ocenila za lep primer formaliziranja, ki ne vodi h kakovosti. »Po dvajsetih letih vodenja upravnih enot sem pred razpisno komisijo izvedela, da te izkušnje ne veljajo nič. Izničili so jih in me užalili, zato sem jih vprašala le, ali lahko prostor zapustim pri zadnjih vratih,« nam je svoje razočaranje pred dobrim letom pretresena opisala Stoparjeva, ki je prav tako sprožila upravni spor. V njem jo tako kot Florjanca zastopa odvetnik Matija Rožič, ki nam je včeraj povedal, da sodišče sodbe v primeru Stoparjeve še ni sprejelo, nima pa veliko upanja, da bo razplet drugačen.