Za kakšno kazen se je Milan Simič, ki ga obtožnica bremeni neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog, sporazumel s tožilstvom, ni znano. Na včerajšnjem predobravnavnem naroku je namreč kranjska okrožna sodnica Milena Turuk opozorila, da je sporazum o priznanju krivde, ki sta ga s Simičevim podpisom sodišču predložila tožilstvo in zagovornica obdolženca po uradni dolžnosti Ladi Voršič, v neskladju z obtožnico. Zagovornica in tožilec morata sporazum ponovno napisati oziroma ga dopolniti in popraviti ter ga do konca tega tedna predložiti sodišču, predobravnavni narok za Simiča pa se bo po napovedih sodnice nadaljeval v ponedeljek.

Razkrinkana 33-članska združba

Simič je že od oktobra lani v hišnem priporu, ki so mu ga po besedah Turukove pred nedavnim podaljšali. Kot je včeraj poudaril na sodišču, je nameraval sporazum o priznanju krivde sprejeti in podpisati v celoti. »Kadar gre za hišni pripor, pohitimo s predobravnavnimi naroki,« je pojasnila sodnica in dodala, da bodo tisti člani združbe, ki sojenje čakajo v priporu, sicer na zatožno klop sedli maja.

Policisti in kriminalisti so kriminalni združbi, ki se je ukvarjala s proizvodnjo in prometom s prepovedanimi drogami, na prste stopili konec septembra in začetek oktobra lani. Takrat so opravili več hišnih preiskav in s tem uspešno končali več mesecev trajajočo akcijo. Kot je povedal Primož Donoša iz kranjskega sektorja kriminalistične policije, je kriminalna združba štela 33 članov, ki so proizvajali, predelovali in preprodajali konopljo. V omenjenem času so policisti v 42 hišnih preiskavah odkrili kar 75 kilogramov sušene konoplje, 89 sadik konoplje ter nekaj heroina, hašiševega olja, piškotov s konopljo in amfetaminov. Od 24 oseb, ki so jim odvzeli prostost, so jih enajst privedli na zaslišanje v Kranj, za osem od njih pa je takrat preiskovalna sodnica odredila pripor.

Drogo so prodajali tudi v tujino

Jedro združbe je tvorilo pet oseb, prav vsi sodelujoči pa so imeli pri pridelavi, predelavi in preprodaji droge natančno določene naloge, so ugotovili gorenjski policisti. Medtem ko so drogo gojili in pridelovali v stanovanjskih in poslovnih prostorih predvsem na Gorenjskem in na Primorskem, so jo preprodajali po vsej državi ter v sosednjih Avstriji in Italiji.

Člani združbe so sicer stari od 26 do 68 let, sumili pa so jih kar 159 kaznivih dejanj v povezavi s prepovedanimi drogami. Med njimi so tudi stari znanci policije, ki so bili zaradi tovrstnih nezakonitih dejanj že obsojeni. Samo med trajanjem preiskave so po ugotovitvah kriminalistov osumljenci preprodali več kot deset kilogramov konoplje in več kot 1100 sadik konoplje, približno kilogram hašiša in 1,5 litra hašiševega olja. V več letih delovanja je združba pridelala in preprodala več sto kilogramov konoplje in njenih proizvodov.

Omenjeno kaznivo dejanje se sicer kaznuje z zaporom od enega do desetih let, od pet do 15 let zapora pa je zagrožena kazen za tiste, ki takšna kazniva dejanja izvajajo v hudodelski združbi.