Na Škofljici so včeraj namenu predali objekt s 30 oskrbovanimi stanovanji za starejše, ki stoji v neposredni bližini doma za starejše občane na idilični lokaciji ob potoku Škofeljščica. Gre za že 14. tovrstni objekt, ki ga je v Sloveniji zgradil Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Vanj so vložili 3,7 milijona evrov, večina stanovalcev pa se bo v novo domovanje vselila že v ponedeljek.

V energetsko varčnem objektu, ki se razprostira na več kot 2000 kvadratnih metrih, lahko osebe, starejše od 65 let, ki jim zdravstveno stanje omogoča samostojno bivanje, izbirajo med različnimi velikostmi stanovanj. Najmanjša merijo 38 kvadratnih metrov, največja – takih je pet – pa se razprostirajo med 58 in 69 kvadratnimi metri. Najemnina zanje znaša od 257 do 470 evrov na mesec, pri čemer morajo stanovalci plačevati še obratovalne in druge stroške.

»Ključe smo 26 najemnikom – najstarejši je star 95 let – že predali, prosta so še štiri stanovanja. Kar nekaj posameznikov ali parov je s Škofljice in okolice, nekaj iz Ljubljane, nekateri so pa iz čisto drugih koncev Slovenije,« je pisano druščino stanovalcev opisal direktor Nepremičninskega sklada pokojninskega in invalidskega zavarovanja Florijan Bulovec.

V škofljiških oskrbovanih stanovanjih sicer domačini nimajo prednosti pri vselitvi – to možnost imajo le v tistih objektih, kjer nepremičninskemu skladu občine podelijo brezplačno stavbno pravico. A te možnosti, kot je povedal Bulovec, v tem primeru ni bilo, ker občina ni bila lastnik zemljišča. To so pred dvema letoma odkupili od podjetja Sanolabor, ki je zgradilo sosednji dom za starejše občane. »Z domom za starejše imamo dogovor, da bodo stanovalci po potrebi naročali obroke hrane, likanje, pranje, čiščenje stanovanj in druge storitve,« je dodal Bulovec.

Oskrbovana stanovanja so prilagojena starejšim in zgrajena tako, da omogočajo bivanje tudi gibalno oviranim osebam. Vsa imajo že opremljeno kuhinjo in kopalnico ter ložo, shrambo in balkon. V pritličju objekta so skupni prostor za druženje, kolesarnica in pralnica, v prvem nadstropju pa je še sušilnica. Pred objektom je 25 parkirnih prostorov, od tega pet za invalide. Za objektom je lično urejen park s klopmi, opremo za fitnes in zeliščnimi vrtovi. Na voljo je tudi storitev »rdeči gumb – klic v sili«, ki stanovalcem zagotavlja 24-urno pomoč v primeru življenjske ogroženosti.

»V zelo kratkem času smo v občini dobili celotno ponudbo za starejše, vzporedno pa zaradi enormnega priseljevanja mladih družin gradimo tudi nove vrtce in šole. Smo ena redkih občin, ki s tovrstnimi investicijami zgledno skrbi za medgeneracijsko sodelovanje,« je ob odprtju povedal župan občine Škofljica, ki je še posebno zadovoljen, da so nekoč degradirano območje ob potoku Škofljiščica spremenili v novo škofljiško središče.