Včasih so tudi dobronamerni nasveti babic in dedkov lahko nadležni in presežejo razumevanje staršev, saj jih ti lahko razumejo kot vmešavanje v vzgojo svojih otrok. Po drugi strani pa je prav, da starši drugačen način vzgoje sprejmejo, saj je dober, sodelovalen zgled vreden več kot pa kakršna koli vzgojna pravila, so nam povedali tako starši kot pri vzgoji aktivni dedki in babice.

Babica in dedek lahko otroku predstavljata še eno družino – tako, ki je vedno ob njem, ga ščiti in občasno tudi razvaja. Ob takšni povezanosti se učijo drug od drugega. O medsebojnem bogatenju vnukov in starih staršev je babica kar osmih vnukov in vnukinj Lucija Prezelj, ki ima najstarejšo vnukinjo staro 34, najmlajšo pa štiri leta, povedala: »Ker imam veliko vnukov, sem bila že od nekdaj navajena, da mi ni bilo nikoli dolgčas. Ko so starejši vnuki odrasli in postali samostojni, so prišli novi, mlajši. Z njimi se srečujemo vsak teden, prav tako pa me pogosto obiščejo tudi starejši. Čeprav z nikomer od njih ne živimo skupaj, sem, ko so starši imeli druge obveznosti, vedno pazila nanje. Z njimi sem preživela velik del življenja in si na neki način tudi podaljšala mladost.«

Učijo se drug od drugega

Prezljeva je dodala, da jim je najraje brala in pripovedovala zgodbe ter z njimi hodila na sprehode ali pa jih je vzela kar s sabo na vrt, pa so skupaj postorili različna vrtnarska opravila. »Skupaj smo nabirali zelišča za čaj, rože, iz katerih smo naredili šopke, se igrali in pobliže spoznavali drug drugega. Ravno tako kot so se oni učili od mene, sem se jaz učila od njih. Otroci znajo gledati na svet z veliko več optimizma in na lepši način kot odrasli,« je poudarila »izkušena« babica.

Pogosto slišimo koga, ki reče, da oče in mami vzgajata, dedek in babica pa – razvajata. S tem ni nič narobe, saj se med njimi stkejo drugačne vezi, ki temeljijo na bolj sproščenem in manj stresnem preživljanju prostega časa.

Kako zelo pomembno je, da se otroci igrajo in družijo z babicami in dedki, je poudarila tudi Barbara Ogričevič, logopedinja in terapevtka razvojne nevrološke obravnave z razvojnega oddelka kranjskega vrtca Mojca. »Dedki in babice imajo zagotovo drugačno vlogo pri vzgoji otrok kot starši. Zelo obogatijo otrokovo življenje, zato menim, da je super, če se veliko družijo. Dedki in babice so po navadi manj obremenjeni s skrbmi do otroka in so tudi njihovo čustveno zatočišče. Imajo tudi več časa za igro in pogovor z otroki, zato se včasih tudi zgodi, da jim otroci zaupajo stvari, ki jih staršem ne,« je prepričana Ogričevičeva.

Čeprav so starši otroku na prvem mestu vzgojitelji in trdna opora pri odraščanju, so stari starši lahko prijatelji in zavezniki, prav pa je, da znajo tudi oni otroka naučiti, da obstaja »ne«. Navsezadnje je cilj vzgoje osamosvojitev otroka in razvoj v zrelo osebnost, ki bo znala ne le početi prave stvari, ampak v njih tudi uživati.