Mednarodna agencija za jedrsko energijo IAEA je podpisala sporazum z brazilsko vlado o pomoči pri zagotavljanju varnosti pred napadom z jedrskimi sredstvi na olimpijskih in paraolimpijskih igrah avgusta in septembra v Riu de Janeiru. Agencija bo organizatorjem zagotovila opremo za odkrivanje radioaktivnega sevanja in strokovno pomoč, je sporočila IAEA.

Največja bojazen organizatorjev glede mogočega napada z jedrskimi sredstvi je tako imenovana umazana bomba, ko bi teroristi klasičnemu eksplozivu dodali radioaktivni material, ki bi se potem razširil po širšem območju. V ZDA opravljene analize sicer kažejo, da bi največ škode povzročila eksplozija, medtem ko stopnja radioaktivnega sevanja verjetno ne bi bila smrtonosna. Povečala bi možnost obolenj na daljši rok, zato bi imela velik psihološki učinek in bi povzročila visoke stroške odpravljanja posledic. Možnost, da bi se teroristi dokopali do prave jedrske bombe, je po ocenah strokovnjakov zelo majhna.

Zalezovali jedrskega znanstvenika

Strah pred umazano bombo je prisoten že nekaj časa. IAEA je z opremo in znanjem pomagala na olimpijskih igrah v Pekingu leta 2008, na zadnjih treh svetovnih nogometnih prvenstvih ter na zadnjem evropskem, pa tudi na panameriških igrah. Tema je še bolj aktualna zato, ker so po terorističnih napadih v Bruslju minuli mesec preiskovalci sporočili, da so vpleteni kovali načrte za pridobitev jedrskega materiala. Brata El Bakraoui, ki sta se razstrelila na letališču oziroma na podzemni železnici, sta po trditvah preiskovalcev lani namestila nadzorne kamere pred domovanje jedrskega znanstvenika iz centra SCK CEN pri Bruslju. Preiskovalci ugibajo, da so ga morda hoteli izsiljevati z ugrabitvijo članov družine, da bi iz centra odtujil radioaktivni material. Znano je tudi, da je tehnik iz belgijske jedrske elektrarne v Doelu leta 2012 odšel v Sirijo k skupini IS. Zaradi vseh teh odkritij so belgijske oblasti takoj po napadu v Bruslju ustavile jedrske elektrarne, nekaj osebam pa odvzele dovolilnice.

Ameriška neprofitna organizacija Nuclear Threat Initiative je v poročilu minuli mesec zapisala, da narašča tveganje, da se teroristi dokopljejo do radioaktivnega materiala, in da so v globalnem sistemu nadzora kljub postopnim izboljšavam še vedno »znatne luknje«. Poročilo omenja opozorila iraških oblasti, da so se skrajneži samooklicane Islamske države ob zavzetju Mosula dokopali do štiridesetih kilogramov nizkoradioaktivnega urana iz raziskovalnega inštituta, ki pa po navedbah IAEA ne predstavlja resnejše grožnje zdravju.

Brazilska vojska se medtem uri tudi v preprečevanju morebitnega napada s kemičnimi ali biološkimi sredstvi ter v ukrepanju v takem primeru.