Danes, dobra tri leta in štiri mesece po koncu prvega, se je začelo ponovljeno sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. Namesto 17 tokrat sodeluje 15 obtoženih; Anes Selman je namreč še vedno v Bosni, kamor je pobegnil po koncu prvega sojenja, zoper Zdenko Kondić pa je bila obtožba umaknjena. Vsi z Draganom Tošićem na čelu so se vabilu odzvali, čeprav kaj dosti dlje kot do ponovnega branja obtožnice niso prišli. Tošićev zagovornik Luka Zajc je namreč predlagal, naj tožilstvo dopolni obtožbo, in senat, ki ga zdaj vodi sodnica Andreja Sedej Grčar, se je strinjal. Zato za jutri in pojutrišnjem načrtovani obravnavi odpadeta, sojenje pa se bo, predvidoma z zagovori, nadaljevalo naslednji ponedeljek.

Razpored prisotnosti

Medtem ko je prvi postopek potekal ob izredno poostrenih varnostnih ukrepih, danes ni bilo tako, saj se zdaj vsi razen Dejana Zupana in Marka Bublića zagovarjajo s prostosti. Omenjena so na prvem sojenju spoznali za kriva, enako tudi Selmana in Sandro Udrih, ki pa so jo že pogojno odpustili iz zapora na Igu. A se morajo zdaj zagovarjati še zaradi sodelovanja v hudodelski združbi, česar so bili v prvem postopku oproščeni. Da bi kljub velikemu številu sodelujočih vse potekalo gladko, se je sodnica dobro pripravila. Že pred časom je vpletenim, ki imajo vsi možnost elektronskega dostopa do tonskih posnetkov sojenja, vročila vabila za 76 glavnih obravnav vse do 7. decembra. Da ne bi prišlo do zapletov s sestavo senata, je določila tri rezervne sodnike porotnike, ki bodo nenehno prisotni na sojenju. Glede na zbrane dokaze je danes tudi že napovedala štiri faze postopka – urugvajsko, italijansko, srbsko in slovensko. In ker se vse ne nanašajo na vse obtožene, je izdelala tudi razpored, kdaj mora biti kdo obvezno prisoten.

Specializirana tožilka Blanka Žgajnar je nato ponovno prebrala obtožnico, ki Tošiću očita, da je skupaj s srbskim kokainskim kraljem Darkom Šarićem (lani so ga v Srbiji nepravnomočno obsodili na 20 let) in še nekaterimi tujimi organizatorji v letih 2008 in 2009 iz Južne Amerike in Južnoafriške republike tihotapil drogo v Italijo. Pri tem naj bi vsak po svoje sodelovali tudi Selman, Boštjan Kopčič, Robert Šabić, Darko Zupan, Bublić, Miralem Lucević, Đemajli Manđuka in Udrihova. Nekaj pošiljk je končalo tudi v rokah italijanske policije. Na avtocesti v smeri Milana so slovenskemu državljanu Milanu Puljareviću zasegli 100 kilogramov kokaina, v parkiranem passatu v Milanu so našli 76 kilogramov te droge, očetu Udrihove pa so v Tirrenii zasegli 214 kilogramov kokaina. Urugvajski del obtožnice pa se nanaša na Tošića, zakonca Jakoba in Suzano Remškar, Petra Khermayerja, Mirzeta Lucevića, Dragana Bjelkaša, Selmana, Valterja Abramovića in Tadeja Poljaka. Vpleteni naj bi bili v tihotapstvo 2,1 tone kokaina, ki so ga jeseni 2009 našli na jahti Maui v Urugvaju.

Poimenovanje znanih oseb

Če se je celotno prvo sojenje vrtelo okoli izločitve dokazov iz spisa (in se končalo z izločitvijo slovenskih in srbskih), je ta tema razčiščena še pred začetkom: v spisu ostajajo vsi dokazi razen zoper Kondićevo. Zato je tožilstvo proti njej obtožbo umaknilo. Se je pa danes malce zapletlo pri tako imenovanih ugovorih pravne narave. Odvetnik Zajc je dejal, da obtožba v delu, ki se nanaša na kaznivo dejanje hudodelskega združevanja, ne bi smela obstati, saj že kaznivi dejanji nedovoljenega prometa z mamili vsebujeta očitek o sodelovanju v hudodelski združbi. Senat je ta ugovor zavrnil, sklicujoč se na eno od sodb vrhovnega sodišča. Druga Zajčeva pripomba se je nanašala na droge: v obtožnici piše, da so obtoženi pri nakupu, hrambi in prevozu med drugim sodelovali z »znanimi osebami«. Odvetnik je vprašal, kdo so te osebe, tožilki in pa sta odvrnili, da je to jasno že od začetka in gre za ljudi, ki so se znašli v kazenskem postopku v Srbiji. A senat je odločil, da morata do četrtka vendarle sporočiti njihova imena. Zagovornika je zmotilo tudi, da je senatu višjega sodišča, ki je pretekle mesece odločal v tej zadevi, predsedovala Alenka Gregorc Puš, žena odvetnika Marka Puša, ki je v prvem postopku kar nekaj časa zagovarjal Bublića. Sodnica je odvrnila, da v zvezi s tem okrožni senat nima nobenih pooblastil.