Sobotno dogajanje v Ljubljani sta zaznamovala dva shoda. Na prvem so prisotnim delili slovenske zastave, na drugem pa maske s podobo Janeza Janše in Mira Cerarja.

Ljudmila Novak o potrebi po demokratični desnici

»Slovenija se uničuje načrtno. Vlada, ki jo imamo, tega ne počne zavestno, ker je nesposobna. Ampak tisti, ki so to vlado postavili, so vedeli, kaj postavljajo, in ti niso nesposobni. Že po drugi svetovni vojni so njihovi politični predniki počeli enako. Vse tiste, ki jih niso pobili ali kako drugače uničili, so izganjali iz naše države in danes je po vseh celinah tega sveta ogromno naših rojakov in njihovih potomcev. Pred 25 leti smo Slovenijo osamosvojili, zdaj pa je čas, da jo tudi osvobodimo,« je v svojem nagovoru poudaril predsednik SDS, največja zvezda poldruge ure dolgega političnega zborovanja, ki so ga pripravili Zbor za republiko, Združenje VSO, SDS, NSi in SLS. Odzivi, ki jih je Janši namenila 2000-glava množica, med katerimi so bili tudi številni poslanci največje opozicijske stranke, so bili huronski.

Ljudmila Novak, soorganizatorica dogodka, takšne sreče v soboto ni imela. Njene poudarke so udeleženci shoda, med katerimi pa ni bilo poslancev NSi, večkrat pospremili z žvižgi. »Dovolj te imamo, kaj nakladaš,« so besede predsednice Nove Slovenije o tem, da je treba pomagati ljudem in da Slovenija potrebuje demokratično desnico, glasno komentirali »navijači«, ki so v zrak poleg številnih podarjenih slovenskih trobojnic dvignili tudi nekaj transparentov. »Fašisti-komunisti-kučanisti do Slovencev ste eni in isti«, »Laž in Kučan imata kratke noge«, »Bob leta: Murgle so nam vsem v pogubo« in »Kučan demokrat, narod brez gat« so sporočali državljani, ki so se postavili »v obrambo Slovenije«. Preden so pred državni zbor pripeljali avtobusi in se je Trg republike izpraznil, je bil na vrsti še zadnji ritual dobro organiziranega mitinga. Da bi »začutili pomlad«, so prisotni na moderatorjev poziv globoko vdihnili skozi nos.

Maske z Janševo in Cerarjevo podobo tudi beguncem

Na drugem sobotnem shodu, ki se je nekaj ur kasneje začel na Kongresnem trgu, je bila starostna struktura protestnikov povsem drugačna. Prevladovali so mladi, ki so protestirali proti izkoriščanju, nestrpnosti in seksizmu ter opozarjali na brezperspektivnost, brezposelnost, stanovanjsko problematiko... Poudarki, da je »zmeraj nekdo drug kriv, da ni nikoli kriv politični esteblišment ali ekonomski sistem«, da »naši sovražniki niso begunci in homoseksualci, ampak domače in tuje elite« in da je »treba združiti ljudi od Damaska do Šenčurja«, so se zlivali v jasno sporočilo.

Maske s podobo Janeza Janše in Mira Cerarja so si v soboto v Ljubljani nadeli tudi prosilci za azil. »Izgubili smo vse v življenju. Afganistan je v vojni,« je na shodu, ki se je tradicionalno selil po ljubljanskih ulicah, poudaril eden izmed govorcev. Za konec so se prisotni vseh barv, ras, narodov in veroizpovedi objeli in zaplesali. Simbolično, pred Prešernovim spomenikom.