Zakon o partnerski zvezi čaka težka pot skozi parlamentarno proceduro. Včeraj sta namreč sovoditelj koalicije Za otroke gre Aleš Primc in poslanska skupina SDS skoraj istočasno predstavila nekaj pomislekov glede predloga zakona, s katerim bi se po zadnjem referendumu in že po tretji odločbi ustavnega sodišča vendarle uredil pravni položaj istospolnih parov.

Nasprotovanje je še zlasti zanimivo, saj omenjeni zakon ne posega na področje posvojitev in oploditve z biomedicinsko pomočjo ter v definicijo zakonske zveze, za kar so se pred obema referenduma o pravicah istospolnih parov zavzemali v desnosredinskih strankah, Primčevi iniciativi in Cerkvi.

V poslanski skupini SDS se sprašujejo

Poslanska skupina SDS je včeraj na predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide naslovila predlog za sklic javne predstavitve mnenj o predlogu zakona o partnerski zvezi, ki ga je v parlamentarno proceduro vložil poslanec Jani Möderndorfer.

»Predlog zakona ni samo nejasen v ključnih določbah, temveč je produkt političnega oziroma ideološkega vsiljevanja rešitev, ki so jih volivke in volivci na referendumu že dvakrat zavrnili. Zato menimo, da je o rešitvah na področju istospolnih parov treba opraviti javno predstavitev mnenj ter k njej povabiti strokovno in širšo javnost,« so prepričani v poslanski skupini največje opozicijske stranke, kjer se med drugim tudi sprašujejo, ali je mogoče v enem letu po razglasitvi referendumskega izida sprejeti zakon, ki bi bil vsebinsko v nasprotju z odločitvijo volivk in volivcev na referendumu, kako bo zakon o partnerski zvezi posredno ali celo neposredno vplival na sistem vzgoje in izobraževanja ter na vključevanje tako imenovane teorije spola v obvezne učne načrte ter kako bo predlog zakona vplival na z ustavo RS varovano materinstvo in očetovstvo.

Kaj pravi Primčev predlog?

S podobnimi pomisleki je včeraj pred novinarje stopil tudi Primc, ki je skupaj z Metko Zevnik pred parlamentom predstavil »svoj« predlog zakona o ureditvi položaja istospolnih partnerskih skupnosti.

»Rešitve so podobne, zakon, ki ga je pripravil poslanec Möderndorfer, pa je tak, da v vseh vsebinskih delih posega v zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Trdno smo prepričani, da zakon o partnerski zvezi še eno leto po referendumu ne more biti sprejet,« je na vprašanje, zakaj ne podpira zakona o partnerski skupnosti, odgovoril Primc, ki se je o tem vprašanju posvetoval s svojimi pravnimi strokovnjaki. A kot je ustavni pravnik dr. Igor Kaučič pojasnil takoj po zadnjem referendumu, je mogoče po spremembi ustave tudi prej kot v enem letu, torej brez omejitve, vložiti v parlamentarni postopek zakon z enako ali podobno vsebino, kot je bila zavrnjena na referendumu.

Pristojni parlamentarni odbor bo predlog zakona o partnerski zvezi, ki so mu naklonjeni tudi zagovorniki pravic istospolnih partnerstev, obravnaval prihodnji teden.