Zaključni račun Mestne občine Ljubljana za lansko leto kaže, da je prestolnica leto zaključila s 3,3 milijona evrov presežka prihodkov nad odhodki. Končni rezultat je bil za 360.000 evrov višji, kot so pričakovali pripravljalci mestnega proračuna. Velja omeniti, da je mestni svet proračun za leto 2015 ponovno uskladil novembra lani.

Lansko leto je bilo za mestno občino zelo uspešno z vidika črpanja evropskih sredstev, saj je občina končno iz bruseljske blagajne in državnega proračuna pridobila praktično vsa sredstva, ki so jih na občini načrtovali. V preteklih letih je bila ravno na tem področju neučinkovita iz različnih razlogov: ker ni pravočasno dobila odločb o črpanju evropskih sredstev in je izvajanje določenih projektov morala prestaviti ali ker je država zaostajala s povračili stroškov. Največji delež iz bruseljske blagajne predstavljajo evropska kohezijska sredstva v višini kar 54,2 milijona evrov, ki jih je mestna občina lani pridobila za izgradnjo regijskega centra za ravnanje z odpadki.

Lekarna Ljubljana spet na pomoč

Največje odstopanje med načrti in dejansko realizacijo proračuna je na področju prodaje nepremičnin, ki jih občina ne potrebuje. Pri prodaji teh je bila občina le polovično uspešna. Pri polnjenju proračuna na račun prodaje nepremičnin je tudi letos občini ob koncu leta pomagal njen finančno najuspešnejši javni zavod Lekarna Ljubljana. Ta je od občine odkupil hišo hospica na Hradeckega 20, ki jo je nato svojemu zavodu Ljubhospic oddal v najem. Zanjo je odštel kar 2,14 milijona evrov.

Podobno je Lekarna Ljubljana tudi tik pred koncem leta 2013 od občine odkupila tri lekarniške prostore in upravno stavbo na Komenskega 11, s čimer je občinski proračun okrepila za nekaj več kot 6,2 milijona evrov. Lansko leto pa je občina iztržila tudi 2,5 milijona evrov s prodajo dveh zemljišč, na katerih stoji Dom starejših občanov Fužine. Kupec je bila država, ki se je za nakup odločila zato, da bo lahko pridobila gradbeno dovoljenje za nadzidavo fužinskega doma upokojencev.

Občina je visok posel sklenila tudi z družbo Rastoder, ki je v lasti veletrgovca z bananami Izeta Rastoderja. Ta je od občine v začetku lanskega leta za 1,5 milijona evrov kupil nepozidano zazidljivo zemljišče v Mostah ob Leskoškovi cesti nasproti Vojašnice Edvarda Peperka (prej Vojašnica Franca Rozmana Staneta). Veljavni občinski prostorski načrt na tem zemljišču dovoljuje gradnjo objektov velikega merila, kot so skladišča, saj gre za gospodarsko cono.

Občina zmanjšala zadolženost

Podatki iz zaključnega računa kažejo tudi, da je mestna občina do konca lanskega leta zmanjšala svojo zadolženost. V primerjavi s koncem leta 2014 je zadolženost občine in njenih javnih zavodov lani znašala slaba dva milijona manj, in sicer 117,6 milijona evrov. Zadolženost občine postopoma pada od leta 2011 naprej. Svojo zadolženost sta glede na podatke iz konca leta 2014 zmanjšala tudi Javni stanovanjski sklad (na 23,3 milijona) in Javni holding Ljubljana (na 27 milijonov).