Ko je vlada leta 2012 zaradi varčevanja ukinila dotlej brezplačen vrtec za drugega otroka, ni ravnala v nasprotju z ustavo. Tako je včeraj odločilo ustavno sodišče.

Vlada je maja 2012 sprejela zakon o uravnoteženju javnih financ in v njem tudi člen, ki je razveljavil dotlej brezplačno bivanje drugega otroka v vrtcu. Zakon je bil objavljen konec maja, veljati pa je začel že naslednji dan, kar je pomenilo, da so bile družine z dvema vrtčevskima otrokoma čez noč soočene z višjimi izdatki za otroško varstvo. V takšnem položaju se je tedaj po oceni ministrstva za delo, družino in socialne zadeve znašlo 12.000 družin.

Družina nad vzdržnostjo javnih financ

Ustavno presojo zakona je zahtevalo delovno in socialno sodišče v Ljubljani – prepričano, da bi moralo imeti ob splošno znanem stanju rodnosti Sloveniji varstvo družine prednost pred vzdržnostjo javnih financ. Zmotilo jih je, ker se družine na spremembo niso mogle pripraviti. Pričakovale so, da bodo imele celo leto brezplačno varstvo, nato pa so jim že izdane odločbe avtomatično razveljavili. Na sodišču so bili tudi prepričani, da varčevanje pri vrtcih ne bo bistveno pripomoglo k izboljšanju stanja v državi.

Ustavni sodniki so pritrdili, da je bila sprememba uvedena brez prehodnega obdobja, vendar pa menijo, da dodatno breme za družine vendarle ni bilo tako veliko. Od takrat morajo namreč starši za drugega otroka plačevati 30 odstotkov cene, kolikor bi jo morali, če te ugodnosti ne bi imeli. Ustavni sodniki pojasnjujejo, da ustava res ščiti družino, materinstvo, očetovstvo, otroke in mladino, kar pa še ne pomeni, da bi morala zagotavljati tudi brezplačen vrtec. Prepričani so, da je država za socialno šibke družine poskrbela z dodatnimi ukrepi. Starši plačujejo vrtec glede na premoženjsko stanje, poleg tega lahko centri za socialno delo pri izračunu višine plačila upoštevajo tudi druge okoliščine v družini in določijo nižje zneske.

Vpis upadel za pol odstotne točke

Ukinitev brezplačnega vrtca so tedaj podprle tudi občine. Prepričane so bile, da odločitev zanj ni temeljila na resnem in analitičnem razmisleku. Nasprotniki ukinitve brezplačnega vrtca za drugega otroka pa so svarili pred tem, da se bo vpis v vrtce zmanjšal. V ljubljanskih, kranjskih in murskosoboških vrtcih so osip dejansko opažali. Zaznale so ga tudi statistike Statističnega urada RS, ki kažejo, da je delež v vrtce vključenih otrok z leta 2012 na 2013 padel za 0,5 odstotne točke. Vendar pa se je že naslednje leto znova povečal celo nad številke iz leta 2012.