Veteranske organizacije si bodo letos razdelile bistveno več proračunskih sredstev glede na pretekla leta, tudi več od obdobja, ko finančna kriza še ni prisilila države v vsesplošno varčevanje. Če so društvom in zvezam, ki delujejo v javnem interesu na področju vojnih veteranov, prek razpisa za sofinanciranje njihovih dejavnosti v zadnjih dveh letih pripadla proračunska sredstva v višini 750.000 evrov, jim je vlada Mira Cerarja letos ta znesek podvojila.

»Od prvotnega predloga, ki je bil enak sredstvom za leto 2015, so bila ob sprejemanju proračuna na predlog vlade sredstva povečana za 750.000 evrov. 500.000 evrov je zagotovilo ministrstvo za finance, 250.000 evrov pa ministrstvo za obrambo – od tega 150.000 evrov s proračunskih postavk upravnega dela in 100.000 s proračunskih postavk Slovenske vojske,« pojasnjujejo na obrambnem ministrstvu, ki je z lanskim letom tudi prevzelo vodenje razpisa za sofinanciranje dejavnosti društev ali zvez vojnih veteranov. Pred tem je za razpis skrbelo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Razlog so navedli v Cerarjevem kabinetu

Da je Cerarjeva vlada dodatna sredstva za veterane zagotovila tudi na račun Slovenske vojske, ki se sooča z vsesplošnim pomanjkanjem, marsikoga preseneča. Tudi vojnega veterana iz osamosvojitvenega obdobja, ki pa je želel ostati neimenovan. Na povečanje sredstev je sicer ponosen, ga pa žalosti način, kako se je vlada lotila tega projekta. »Še posebno zato, ker se je vzelo tistim, ki že zdaj nimajo dovolj za lastno dejavnost in opremljenost. Če bi se te osebe, ki so nekoč že imele v svojih rokah škarje in platno, imajo pa ju očitno še danes, v preteklosti tako močno zavzele za vojaški in policijski proračun, takšnih problemov v Slovenski vojski in policiji sploh ne bi bilo,« je kritičen naš sogovornik.

In kateri so razlogi, da se je vlada odločila za tako drastično povečanje sredstev? Odgovor na to vprašanje smo v preteklih dneh zaman iskali na obrambnem ministrstvu, kjer so nam zgolj pojasnili, da pobuda ni prišla z njihove strani in da naj se raje obrnemo na »skrbnika« državnega proračuna, torej na finančno ministrstvo. Ena od razlag bi sicer lahko bila, da je želela vlada veteranskim organizacijam vrniti tisto, kar jim je bilo v preteklih letih odvzeto z varčevalnimi ukrepi. Na finančnem ministrstvu so nam kasneje zgolj pojasnili, da je bilo v času proračunskega postopka opravljenih več usklajevanj, tudi med ministrstvom in predstavniki vseh veteranskih organizacij, na katerih je bil »kot del podpore veteranskim organizacijam in priznanja veteranom dogovorjen tudi višji možni skupni obseg sofinanciranja«. So bili pa konkretnejši v Cerarjevem kabinetu: »Premier in vlada sta se za povišanje navedenih sredstev zavzela v luči 25. obletnice samostojnosti naše države, ki jo štejemo prav v letu 2016 in jo velja letos tudi temu primerno zaznamovati.«

Vendar naš sogovornik iz veteranskih vrst meni, da praznovanja 25. obletnice državnosti »ne morejo in ne smejo biti izgovor« za povečanje sredstev, saj smo ta pomembni dogodek začeli praznovati že v preteklih letih. »Ali se v preteklosti tovrstne slovesnosti niso dovolj dobro organizirale? Ali se pozablja, da so imeli veteranska praznovanja nekoč in in še danes tudi s pomočjo Slovenske vojske, ki se ji danes jemljejo sredstva?« se sprašuje.

Razrez sredstev zaradi dveh pritožb še ni znan

Kako si bodo veteranske organizacije letos razdelile 1,5 milijona evrov, še ni znano, saj na obrambnem ministrstvu trenutno poteka postopek obravnave pritožb dveh vlagateljev. »Na javnem razpisu je sodelovalo deset društev in zvez. Razpisne pogoje je izpolnjevalo devet vlog,« razkrivajo na ministrstvu. V minulih letih je sicer največ proračunskih sredstev pripadlo Zvezi združenj borcev za vrednote NOB, Zvezi veteranov vojne za Slovenijo in združenju Sever. Leta 2013, torej v času druge Janševe vlade, je izstopalo tudi Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve, ki je bilo ustanovljeno šele konec leta 2010 in ki velja za nekakšno veteransko izpostavo stranke SDS. Tedaj je pridobilo 221.000 evrov.