»Delno poročilo v zadevi je nenavadno in je v hudem neskladju z zakonom, ki ureja upravne postopke, in je po mojem mnenju nezakonito,« se je na poročilo o opravljenem nadzoru v splošni bolnišnici Nova Gorica odzval nekdanji direktor Darko Žiberna. Nepravilnosti, ki jih je razkrilo poročilo, so se večinoma dogajale v času njegovega vodenja bolnišnice. O tem, da je komisija v poročilu posebej opozorila na bolnišnična prevelika tveganja za korupcijo in nasprotje interesov, smo v Dnevniku že poročali.

Žiberna opozarja, da je poročilo površno, netočno, da so si njegovi pisci celo izmišljali pravne norme. Žalostijo ga očitki o nepravilnosti pri zbiranju donacij. »Poročilo bo neutemeljeno odgnalo mnoge darovalce sredstev in opreme za invalidno mladino,« meni. O izobraževanju zdravnikov z denarno pomočjo farmacevtskih in drugih družb je jasen, da izobraževanj sicer ne bi bilo. »Naj ministrstvo za zdravje uredi to zadevo sistemsko! Primerjalno analizo tega področja naj začne v UKC Ljubljana in konča naj pri najmanjšem zdravstvenem domu,« pravi. Ostro se je odzval tudi na domnevne nepravilnosti pri zaposlovanju njegove hčerke. »Komisija ni uporabila listin, ki utemeljujejo zaposlitev in odobritev specializacije, napačno je uporabila zakone in podzakonske predpise, ki jih je v tem delu celo prilagodila potrebam javnosti in s tem napisala napačne, predvsem pa neresnične zaključke,« je zgrožen.

Neprimerna primerjava

Tudi direktorica podjetja Gopharm Tadeja Štefančič in obenem hči farmacevtke, ki je leta 2014 vodila bolnišnično lekarno, je nad poročilom zgrožena. »Vsebuje številne neresnice in prirejene podatke. Ali so ta zavajanja zavestna ali nenamerna, ne bom presojala,« pravi. Nadzorniki so v poročilu izpostavili, da je šempetrska bolnišnična lekarna bistveno več zdravil kupovala od Gopharma kakor regijsko primerljiva izolska bolnišnica. Menili so, da je to zaradi družinskih razmerij v javnosti upravičeno porajalo sume, da je bil Gopharm pri naročanju zdravil privilegiran. A Štefančičeva razkriva drugačno sliko: »Z izolsko bolnico smo kot z edino v Sloveniji nehali poslovati na lastno željo zaradi več kot enoletnih zamud v plačilih. Denar smo morali izterjati po sodni poti.« Poudarja, da bi primerjava z drugimi bolnišnicami razkrila povsem drugačno sliko.

Ministrstvo: Poročilo še ni zaključeno

Zaradi glasnih pomislekov o verodostojnosti poročila smo za komentar zaprosili tudi ministrstvo za zdravje, ki je nadzor opravilo. Pojasnjujejo, da poročilo komisije ni končni dokument v postopku upravnega nadzora, temveč je primarno namenjeno ministru za zdravje. »Poročilo tudi ni odločba, zato niti ni mogoče govoriti o njegovi (ne)zakonitosti,« z ministrstva odgovarjajo na Žibernove očitke o nezakonitosti. Njegove očitke, da poročilo ni jasno, zanikajo. »Nepravilnosti so v poročilu jasno zapisane, prav tako priporočila o preventivnih in kurativnih ukrepih,« pravijo. Navedbe o neresnicah, ki jih izpostavlja Štefančičeva, ne morejo komentirati, ker da je podana pavšalno. Zagotavljajo pa, da so bili vsi uporabljeni podatki pridobljeni iz uradnih javno dostopnih evidenc.

Bolnišnica nepravilnosti odpravlja

Sedanja direktorica bolnišnice pojasnjuje, da so nepravilnosti glede navzkrižja interesov zaradi sorodstvenih vezi pri javnih naročilih v bolnišnični lekarni že opravili, načrt za odpravo drugih slabosti in nepravilnosti pa še pripravljajo. Sedanje vodstvo pa tako kot Žiberna ne soglaša v celoti z zaključki, ki se nanašajo na sponzorstva in donatorstva. »Vse donacije so brez dvoma porabljene v skladu z namenom, za katerega so bile dane. Poraba vseh donacij je preverljiva,« zagotavlja Fikfakova.