Potem ko se je ladja Triglav po večmesečnem sodelovanju v mednarodni misiji v Sredozemlju vrnila v Koprski zaliv, smo preverili, s kakšnimi izzivi se sooča 430. mornariški divizion Slovenske vojske. Kot je znano, bi morala kadrovsko podhranjena posadka na morju sprva preživeti do štiri mesece, vendar je vlada njen mandat podaljšala za šest tednov, med operacijo pa je rešila več kot tisoč prebežnikov.

»Posadka ladje šteje 33 članov, trenutna popolnjenost pa je okrog 80-odstotna. Med misijo je bilo v posadki 37 pripadnikov, kolikor je tudi ležišč na ladji. Redni posadki so se pridružili še pripadniki vojaške policije in vojaške zdravstvene enote,« pojasnjujejo na ministrstvu za obrambo.

Usposabljanje je lahko večletno

Izzivi, povezani z ladjo Triglav, so sicer enaki izzivom, s katerimi se sooča Slovenska vojska – to sta pomanjkanje finančnih sredstev in neustrezna popolnjenost s kadrom, zlasti zaradi starostne strukture. »Pomembno se je zavedati, da je večina dolžnosti specialističnih, kar pomeni, da so usposabljanja dolgotrajna in zahtevna, dostikrat povezana z usposabljanjem v tujini. Tako lahko proces, na primer za usposobitev poveljnika ladje Triglav, traja tudi nekaj let,« opozarjajo na obrambnem ministrstvu.

Da bi rešili nekaj ključnih težav s kadrom v 430. mornariškem divizionu, so na ministrstvu nedavno objavili tudi interni razpis za premestitve znotraj vojske. Poleg tega računajo na nove kandidate. »Skladno s kadrovskim načrtom Slovenske vojske za leti 2016 in 2017 načrtujemo, da bo posadka Triglav do konca oktobra 2016 popolnjena 90-odstotno,« napovedujejo v vojski, kjer se zavedajo obremenjenosti svojih pripadnikov, še posebno takrat, ko se morajo ob kadrovskih težavah udeleževati še izrednih nalog. Da večjo pripravljenost SV omejujejo finančna sredstva, je na slovesnosti ob 23-letnici delovanja 430. mornariškega diviziona opozoril tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor.

Na novo operacijo čez leto dni

Državo bo enoletno sodelovanje vojske na misiji Sophia v južnem Sredozemlju predvidoma stalo okoli 1,8 milijona evrov, od tega 1,1 milijona evrov za plače in slabih 700 tisočakov za delovanje v celotnem enoletnem obdobju. Ker napotitev na mednarodno operacijo Sophia ni bila načrtovana, je SV lani od finančnega ministrstva prejela 645.764 evrov.

Sicer pa stroški na mesečni ravni, ko je ladja Triglav zasidrana v Koprskem zalivu, znašajo okrog 72.000 evrov. Po juliju bodo na ladji opravljena redna investicijska in tekoča vzdrževalna dela, višina stroškov za nujna popravila in preglede pa bo znana po natančnem pregledu ladje. »Strokovno mnenje je, da naj se ne načrtuje ponovna napotitev ladje na operacijo pred pomladjo 2017. Odločitev o napotitvi sicer sprejme vlada,« poudarjajo na obrambnem ministrstvu.