Ljubljanska mestna občina bo zasebnega partnerja pri obnovi nekdanjega letališča v Mostah iskala z novim javnim razpisom in z nekaj spremembami v razpisnih pogojih. Ker v prvem poskusu, ko se pred slabima dvema letoma na razpis ni prijavil nihče, na občini niso bili uspešni, so razpisne pogoje namreč nekoliko spremenili in s tem okrnili načrtovano obnovo, na minuli marčevski seji mestnega sveta pa so ljubljanski svetniki predlagane spremembe tudi potrdili.

V lov na partnerja aprila

Iz projekta obnove zdaj zapuščenega kulturnega spomenika lokalnega pomena ob Letališki cesti je tako izvzeta prenova hangarja, občina pa je predvideno koncesijsko obdobje iz petnajstih podaljšala na petindvajset let. »Tako se zagotovijo ustrezni pogoji za rentabilnost projekta,« so na občini zapisali v obrazložitvah sprememb javno-zasebnega projekta. V propadajočem kontrolnem stolpu je po končani obnovi še vedno predviden muzej zgodovine letališča Moste in slovenskega letalstva, naloga izbranega zasebnega partnerja pa ostaja tudi ureditev okolice objektov in zelenih površin vključno z otroškim igriščem ter postavitev javnih plastik in predstavitve letalstva na zunanjih površinah. Ali bo nekoliko okrnjen projekt oživitve starega ljubljanskega letališča privabil kakšnega morebitnega zasebnega partnerja – v preteklosti so o sodelovanju v projektu sicer razmišljali v družbi BTC – bodo na občini izvedeli prihodnji mesec. Kot je namreč pojasnila vodja občinskega oddelka za kulturo Mateja Demšič, bo občina nov javni razpis objavila že predvidoma aprila.

Kaj bo s hangarjem?

Če letališka stavba in kontrolni stolp počasi propadata že več desetletij, je nekoliko bolje ohranjen 785 kvadratnih metrov veliki hangar, ki pa ni več del projekta. Po besedah Demšičeve je hangar »v dobrem stanju, saj je bil v devetdesetih letih temeljito prenovljen v skladu s smernicami Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije«. Po prvotnih načrtih občine naj bi bil hangar v sklopu oživitve moščanskega letališča sicer namenjen predstavitvi nekaterih tipov letal, dokumentaciji in sodobnim trendom v letalstvu, novih načrtov s pred leti obnovljeno stavbo pa na občini za zdaj še nimajo natančno izdelanih. »Točni načrti s hangarjem bodo določeni po aprilskem javnem razpisu, predvidoma pa bomo vanj umestili kulturne ali mladinske vsebine,« je ob tem pojasnila Demšičeva.