Miza v laboratoriju Rampa je bila polna raznih napravic, žičk, orodij in lučk, nad katere so se sklanjali mladi nadebudni ljubitelji tehnike. Zanimivo so na delavnici priprave vizualizacij s pomočjo mikroskopa prevladovala dekleta. Zgolj v pol dneva je kakšen ducat udeležencev s pomočjo mentorjev sestavil svoj provizorični mikroskop in se ga naučil uporabljati z raznimi vzorci.

Meja le posameznikova domišljija

»Mikroskope smo reprogramirali iz spletnih kamer, obrnili leče in nanje pritrdili lučko. Z majhnim posegom smo jih pretvorili iz analognih v digitalne, da jih lahko priključimo na projektor,« je pojasnil mentor delavnice Kristijan Tkalec, sicer po izobrazbi biotehnolog. Iz tujih odprtokodnih pobud, na primer Hackteria.org, so se v Rampi naučili, kako za vizualizacije uporabljati takšne, doma narejene napravice. »Pri njih je meja le posameznikova kreativnost. Uporablja lahko različne luči, žive organizme, prelivanje barv, se igra s fizikalnimi lastnostmi tekočin in raziskuje kristale. Vse skupaj pa kot umetnik projicira na platno,« je dodal Tkalec. In odhitel pred tablo, kjer je narisal načrt, kako na mikroskop priklopiti baterijo in lučko.

Medtem ko so se nekateri gnetli ob spajkalniku, da bi pripravili še zadnje spoje med žičkami, so drugi že preizkušali, kaj so sestavili. »Pritrditi moramo lučko, da bo držala. Pa več dinamike potrebujem, neki vzorec, ki se premika,« je komentiral Jan Šušter, medtem ko se je sklanjal nad mikroskop in hkrati pogledoval na ekran, kaj z njegovim vzorcem čebulnih celic dela modra svetloba. »Že prej sem s kolegom nekajkrat pripravljal vizualno sceno in sem se želel naučiti novih načinov. Veliko stvari sem znal že od prej, saj rad delam z elektroniko, ta delavnica pa je zelo koristna tudi za tiste, ki se učijo šele osnov. Prostor mi je všeč, zato se bom še vrnil,« je pripomnil in dodal, da mora do nedelje poiskati živ vzorec, ki se bo bolj gibal.

Na platnu najlepše migeta mlaka

Udeleženci delavnice bodo namreč poskrbeli, da bo na zaključni zabavi Kinotripa v nedeljo poskrbljeno tudi za ustvarjalno vizualno podlago. Mentor je v ta namen pripravil nekaj predlogov: čebulne celice, mikroorganizme iz mlake, sol, lučke različnih barv in tempera barve. In jih tudi predstavil na platnu, kjer so predvsem mikroorganizmi iz mlake, ki so migetali gor in dol, pritegnili največ zanimanja. »Lahko pa najdejo tudi kaj svojega, spodbujam jih, da so čim bolj ustvarjalni.«

Fedja Kovič še tudi ni bil odločen, kaj bo pripravil za nedeljo. Vse preveč ga je pritegnila tehnologija, ki stoji za mikroskopi. »Na delavnico sem prišel, da razširim svoja obzorja in se naučim novih stvari. Kako sploh razmišljati in se lotiti postopka vezave vezij, da bi lahko sam naredil takšno napravo,« je pojasnil.

Na vprašanje, ali je z ustvarjenim zadovoljen, pa pripomnil: »Dokler dela, sem zadovoljen.« Pozdravlja tudi idejo filmskega festivala z mladinsko tematiko, ki ga organizirajo mladi sami. »Gotovo se bom udeležil kakšne projekcije, vem pa tudi, da bodo tematski večeri. Ko bo na sporedu grozljivka, se bomo maskirali v pošasti,« je sklenil in se vrnil k filigranskemu opravilu.