Predsednik republike Borut Pahor je poslal sožalno pismo belgijskemu kralju Filipu. V njem je napade označil za zavržno dejanje v osrčju Evrope, ki mora biti deležno najostrejše obsodbe vsega svobodnega in miroljubnega sveta. »V teh težkih trenutkih iskreno čutimo s svojci žrtev. Izražamo globoko solidarnost slovenskega naroda z belgijskim,« je v sožalnem pismu še zapisal predsednik Pahor.

Premier Miro Cerar je dejal, da so bile z napadi v Bruslju znova napadene temeljne vrednote evropske družbe – vrednote demokracije, človekovih pravic, strpnosti, solidarnosti in miru. »Te vrednote bomo po današnjih dogodkih zagovarjali še naprej in še odločneje,« je napovedal predsednik vlade.

Tudi ruski predsednik Vladimir Putin je izrazil sožalje belgijskemu kralju Filipu in vsem Belgijcem ob smrti civilistov ter ostro obsodil te barbarske zločine. »Boj proti temu zlu zahteva najvišjo raven mednarodnega sodelovanja,« je poudaril. V Rusiji so po napadih v Bruslju zaradi povečane ravni ogroženosti poostrili varnostne ukrepe.

Braniti strpnost pred napadi nestrpnih

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je napade označil za odvratne in zahteval, da se odgovorne pripelje pred roko pravice. Ob tem je izrazil prepričanje, da bosta Belgija in Evropa ostali zavezani človekovim pravicam, demokraciji in mirnemu soobstoju.

Papež Frančišek je izrazil sožalje in obtožil slepo nasilje v Bruslju. Ubite je papež predal v roke Božji milosti, sam pa skozi molitev deli trpljenje njihovih bližnjih, je v telegramu nadškofu nadškofije Mechelen-Bruselj Jozefu De Keselu zapisal vatikanski državni tajnik Pietro Parolin.

ZDA so obsodile teroristične napade v Bruslju, v njihovi luči pa v New Yorku in Washingtonu krepijo varnostne ukrepe. Ameriški predsednik Barack Obama, ki je na obisku na Kubi, je dejal, da so misli in molitve ameriškega ljudstva z ljudmi v Belgiji, ter dodal, da bodo ZDA storile vse, kar je potrebno za podporo njihovi prijateljici in zaveznici Belgiji.

Voditelji članic EU in evropskih institucij so v skupni izjavi po terorističnih napadih v Bruslju poudarili, da je bil to napad na odprto evropsko družbo. »Napad bo samo okrepil našo odločenost, da branimo skupne evropske vrednote in strpnost pred napadi nestrpnih.« Voditelji EU so še zapisali, da ostajajo solidarni z Belgijo in odločeni, da se z vsemi sredstvi soočijo z grožnjo terorizma. sz