Po uspešni akciji belgijske in francoske policije, ki je konec preteklega tedna po večmesečnem lovu izsledila in aretirala enega od organizatorjev terorističnih napadov v Parizu Salaha Abdeslama, so Bruselj pretresle eksplozije na tamkajšnjem letališču in podzemni železnici v bližini inštitucij Evropske unije. V bombnih napadih je bilo ubitih najmanj 31 ljudi, ranjenih več kot 230, odgovornost zanje pa je prevzela Islamska država. Letališče Zaventem sta ob osmi uri zjutraj pretresli dve eksploziji, naslednja pa je dobro uro kasneje razdejala vagon podzemne železnice v bližini postaje Maelbeek le streljaj od zgradb evropskih inštitucij v belgijskem glavnem mestu.

Nevarnost ostaja

Da je šlo za teroristične napade, ni bilo nobenega dvoma, preiskovalni organi pa so se s pomočjo nadzornih kamer skušali dokopati do podatkov, kako so bili izvedeni. Za zdaj je jasno, da se je na na letališču razstrelil samomorilski napadalec, ki naj bi v nadstropju terminala za odhodne polete namestil še eksplozivno napravo, na kakšen način je bombo podtaknil napadalec na podzemni železnici, pa forenziki še ugotavljajo. Oblasti so nevarnost pred terorističnimi napadi medtem dvignile na najvišjo, četrto raven, v Bruslju pa so zaprli vse postaje podzemne železnice, ustavili ves javni promet, ljudi pa pozvali, naj ostanejo doma.

Medtem ko so preiskovalni organi skoparili z novicami o napadih, so belgijski mediji poročali, da so na bruseljskem letališču varnostne kamere ujele tri mladeniče, ki so postali sumljivi tamkajšnjim varnostnim organom. Po njihovih navedbah naj bi se razstrelila dva, tretji pa je izginil neznano kam in ga je belgijska policija včeraj še iskala. Oblasti so pri tem ustavile ves javni promet v Bruslju, podobno kot britanske po terorističnem napadu leta 2005, prebivalce pa pozvale, naj ne obremenjujejo telefonskega omrežja in ostanejo tam, kjer so trenutno. Središče Bruslja so nemudoma zasedle dodatne varnostne enote, policija pa je kasneje poročala še o najdbi neuporabljenega bombnega pasu na letališču. To je včeraj in bo predvidoma še danes ostalo zaprto za vse polete.

Povezave s Parizom

Televizijska mreža VRT je med drugim poročala, da je policija v bližini samomorilskega napadalca na letališču našla tudi avtomatsko puško kalašnikov, ki je pogosta med skrajneži v Evropi in so jo uporabili tudi napadalci v Parizu. Alphonse Youla, eden letaliških delavcev, pa je Reutersovemu novinarju povedal, da je slišal napadalca kričati v arabščini, preden je eksplozija razdejala preddverje letališča. Sam je pomagal ranjencem, medtem ko se je večina čakajočih v avli razbežala.

Pravi pokol se je po navedbah belgijskih medijev zgodil tudi na podzemni železnici pred postajo Maelbeek v bližini evropskih inštitucij v Bruslju. Eksplozija je popolnoma razdejala vagon kompozicije, na kakšen način je teroristom uspelo izvesti ta napad, pa tudi še preiskujejo.

Belgijski uradniki so v zadnjih dneh že svarili pred povračilnimi ukrepi islamističnih ekstremistov po aretaciji ključnega osumljenca za teroristične napade v Parizu novembra lani Salaha Abdeslama. Skupaj s še enim osumljencem in tremi člani družine, ki naj bi ga skrivala, so Abdeslama v petek aretirali v Bruslju. Evropsko prestolnico so podobni napadi pretresli pred slabima dvema letoma. Maja 2014 je islamist Mehdi Nemmouche v napadu na judovski muzej ustrelil štiri ljudi. Nemmoucha, ki je francoski državljan, so kasneje aretirali v Franciji.

Po napadih v Bruslju so varnostne ukrepe poostrili tudi v več drugih evropskih državah. Francoski predsednik François Hollande se je po napadih sestal na izredni seji z ministri za notranje zadeve, za obrambo in za zunanje zadeve. Notranji minister Bernard Cazeneuve je povedal, da bodo še poostrili varnost na letališčih in postajah. Namestili bodo dodatnih 1600 policistov. Britanski premier David Cameron je sklical sejo varnostnega kabineta Cobra. Scotland Yard je sporočil, da bodo okrepili policijsko navzočnost na letališčih in drugih ključnih mestih v državi. Krizni štab je oblikovala nemška vlada, ki za zdaj še nima podatkov o tem, ali so med žrtvami tudi Nemci. Krizno zasedanje vlade je včeraj napovedal tudi italijanski premier Matteo Renzi, varnostne ukrepe pa so okrepili tudi na Nizozemskem. Stopnjo ogroženosti je povečala Madžarska, in sicer na drugo najvišjo, hkrati so poostrili varnost na letališču v Budimpešti ter na podzemni železnici.