Na morebitni teroristični napad se bo začela pripravljati tudi Ljubljana. Drugega aprila bodo namreč pod vodstvom reševalne postaje Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana v dvorani Stožice organizirali vajo za primer terorističnega napada. V njej bo sodelovalo okrog sedemsto prostovoljcev. Predvideno je, da bodo simulirali eksplozijo na južni in severni tribuni dvorane, na prostoru VIP bo potekal igrani strelski obračun, v vajo bo vključeno tudi zajetje talcev in strelski pohod.

Grožnja je nizka, a ne ničelna

Na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana včeraj o vsebinskih podrobnostih vaje še niso želeli govoriti. »V tem trenutku je dajanje kakršnih koli informacij o vaji in tudi naravi vaje še prehitro. Ko bodo vse organizacijsko tehnične zadeve glede poteka vaje dorečene, bomo seveda dali izjavo za medije,« so nam sporočili.

Predsednik katedre za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani Iztok Prezelj je pojasnil, da so takšne vaje potrebne in da tudi niso nič nenavadnega ne novega. »Naša država že dlje časa organizira razne protiteroristične vaje v različnih spektrih sistema nacionalne varnosti. Takšne vaje so v preteklosti že izvajali, treba jih je bilo izvajati zato, da zagotavljamo pripravljenost našega sistema nacionalne varnosti za takšne primere, in jih bo tudi v prihodnje treba izvajati,« je dejal Iztok Prezelj. To pa ne pomeni, da je tveganje terorističnega napada v Sloveniji visoko. Nasprotno, je nizko, a obstaja. Dokler obstaja, se je nanj potrebno pripravljati. »To, da je grožnja nizka, ne pomeni, da naši organi niso plačani, da se ustrezno odzovejo v primeru takšnega napada. Vsaka takšna vaja je hvale vredna.«

Podobnih vaj je bilo očitno že precej, z marsikatero je seznanjena strokovna javnost, navsezadnje so zaprosili tudi študente Fakultete za družbene vede, naj kot prostovoljci sodelujejo na vaji, ki bo drugega aprila. Zakaj potem o podobnih vajah ni veliko slišati in videti v širši javnosti? »Varnostni sistemi testirajo sebe in svoje procedure. Nekatere so notranje, druge so vidne širše. Le del takih vaj je medijsko znan. Rekel bi, da za večje vaje javnost tako ali drugače izve, ali pa za to izve vsaj strokovna javnost. Včasih pa tudi širša strokovna javnost ni seznanjena s tem. Težko je reči, kakšna je ustaljena praksa,« je dodal Prezelj in dodal, da imeti takšno vajo v današnjem času ni nič posebnega. Tudi ne pričakuje, da bi lahko povzročila preplah med ljudmi.