Zadnji ameriški predsednik, ki je obiskal Kubo, je bil leta 1928 Calvin Coolidge, ki je tja dopotoval na vojaški ladji. Da bi 150-kilometrsko razdaljo med državama končno preskočilo predsedniško letalo Airforce One, je bila potrebna tako rekoč božja pomoč, saj je od kubanske revolucije sem 55 let zamrznjene odnose otoplilo šele zakulisno posredovanje papeža Frančiška. Barack Obama se je s celotno družino za 48-urni obisk še vedno komunističnega karibskega otoka odločil natančno osem mesecev po uradni obnovitvi diplomatskih stikov med državama in odprtju veleposlaništev v Washingtonu in Havani. V kolikšni meri pri tem ceni pomoč Vatikana, je ameriški predsednik pokazal z uvrstitvijo srečanja s havanskim nadškofom kardinalom Jaimejem Ortego na sam začetek svojega kubanskega itinerarja. V njem je sinočnji prihod v Havano namenjen še ogledu starega mestnega jedra in zgodovinskih znamenitosti, poleg katedrale še Plaze de Armas, Musea de la Ciudad, Plaze Vieja in Plaze de San Francisco.

Obama bo nagovoril Kubance

Državniški del obiska Obama danes začenja s položitvijo venca in podpisom v spominsko knjigo v spominskem obeležju »apostolu kubanske neodvisnosti« Joseju Martiju. Uradni pogovori s kubanskim voditeljem Raulom Castrom so čez dan predvideni v Revolucionarni palači, osrednjo pozornost pa bosta namenila napredku dvostranskih odnosov in regionalnim vprašanjem. Dan bo sklenil z državniško večerjo, še pred tem pa bo prisluhnil izkušnjam kubanskih malih podjetnikov, ki od leta 2010 orjejo ledino počasnega oblastnega odpiranja vrat zasebni iniciativi na rdečem otoku. Izbrano kubansko občinstvo bo Obama ob televizijskem prenosu nagovoril v dvorani gledališča Alicia Alonso, nekoč znanem kot Gran Teatro de la Habana, v katerem je imel leta 1928 govor predsednik Coolidge. Po napovedih iz Bele hiše se bo posvetil krepitvi prijateljskega vzdušja med državama in viziji prihodnjih odnosov s poudarkom na izjemnem potencialu kubanskega ljudstva. Na programu ima še srečanje s kubanskimi disidenti, kot znani športni navdušenec pa si bo v torek ogledal še ekshibicijsko tekmo med moštvoma floridskih Tampa Bay Raysov in izbrano vrsto kubanskih igralcev bejzbola.

Od objave otoplitve odnosov med državama pred petnajstimi meseci so predstavniki obeh držav pospešeno sestavljali nekatere sporazume, med njimi o obnovi neposrednih letalskih povezav in poštnih pošiljk. Prve so na Kubo in v ZDA prišle prejšnji teden, med njimi pa je bilo tudi pismo za Baracka Obamo. Bela hiša je donedavna predsedniški obisk napovedovala šele po znatnih spremembah na Kubi, Obama pa se je na hitro zanj odločil, ker želi le-tem dati pospešek v zadnjem letu predsedovanja.