Preden je javno podjetje Energetika Ljubljana obupalo nad Grepom, ki bi moral v skladu s pogodbo zgraditi nakupovalno središče pod Stožicami in ga priklopiti na Energetikin sistem hlajenja, je minilo več kot štiri leta. Sprva bi Grep svoj del obveznosti moral dokončati do oktobra 2011, nato pa je družba z Energetiko podpisala aneks, ki je stoženskemu gradbincu rok podaljšal do novembra 2012.

Ker Grep nakupovalnega središča ni dokončal in ni nikoli izpolnil svojega dela pogodbenih zavez, Energetiki ni preostalo drugega, kot da pogodbo razveže. To je storila šele jeseni 2014, ko je ugotovila, da so dela na gradbišču že dalj časa ustavljena, da Grep nakupovalnega središča ni zgradil še niti do zaključene tretje gradbene faze in da je družba postala insolventna in prezadolžena.

Energetika Ljubljana ob 30-letni posel

V javnem podjetju so pojasnili, da so Grepu dali toliko časa, ker so ves čas upali, da bo dokončal nakupovalno središče »in zanj začel odjemati hlad, kot so to sicer obljubljali njegovi vodilni delavci, ki so res poskušali dobiti partnerja za financiranje dokončanja gradnje«. Dodali so, da so imeli velik ekonomski interes, da Grep dokonča ta projekt, ker bi ravno nakupovalno središče moralo odjemati kar 71,5 odstotka celotne količine proizvedenega hladu za stoženski center, v pogodbi pa so se dogovorili, da bo Grep hlad od Energetike jemal do leta 2032, torej kar 20 let.

Sistem hlajenja trenutno uporabljata samo športna objekta. Od tega je imela Energetika 120.000 evrov prihodkov. Če bi poleg stadiona in dvorane hladila tudi nakupovalno središče, bi bili ti prihodki bistveno večji. Ker javnemu podjetju zaradi nedokončanega nakupovalnega centra nastaja poslovna škoda in ker Grep ni izpolnil svojega dela pogodbenih obveznosti, Energetika Grep toži in od njega terja več kot 3,7 milijona evrov in še zamudne obresti. V tem znesku so zajete zahteva po odškodnini za navadno škodo, odškodnina za izgubljeni dobiček in tudi pogodbena kazen.

A glede na to, da je Grep leto 2014, ko so bili objavljeni zadnji poslovni podatki, zaključil s kar 134 milijoni evrov izgube in da nad družbo že dalj časa visi stečajni postopek, nas je zanimalo, ali na Energetiki dejansko pričakujejo, da bodo tudi ob zanje uspešnem razpletu na sodišču sploh dobili kakšen evro in kaj bi za njihovo terjatev pomenil stečaj Grepa. »Težko prejudiciramo 'kaj če' ali 'kaj ko', saj bi v vsakem primeru v tem trenutku to pomenilo zgolj ugibanje,« so na kratko odgovorili v javnem podjetju.

Zaslišani pred preiskovalnim sodnikom

Velja omeniti, da je nacionalni preiskovalni urad zaradi Energetikinega nakupa prostora za centralno hladilno strojnico v Stožicah več oseb ovadil. Policisti sumijo, da bi Energetika ta prostor lahko dobila v brezplačno uporabo. Ker naj bi bila s tem oškodovana Energetika, se je v predkazenskem postopku znašlo več oseb, med njimi tudi ljubljanski župan Zoran Janković in nekdanji direktor Energetike Hrvoje Drašković, ki naj bi ga ravno Janković napeljal k spornemu nakupu. Zaradi tega predkazenskega postopka so se Janković, Drašković in nekdanja direktorja Grepa Zlatko Sraka in Uroš Ogrin morali v četrtek zagovarjati pred preiskovalnim sodnikom, ki bo odločil, ali bo postopek proti njim ustavljen ali se bo nadaljeval.

Medtem pa je še vedno nejasno, kakšna bo usoda obubožanega Grepa. Družba za upravljanje terjatev bank, ki je največja upnica Grepa in ima največ besede pri odločanju, je bila skopa s pojasnili in ni želela komentirati, ali se ji zdi smiselno podjetje poslati v stečaj ali prisilno poravnavo, saj je bil postopek poenostavljene prisilne poravnave neuspešen. »Postopke bomo komentirati po tem, ko bodo zaključeni. Lahko pa povemo, da si DUTB prizadeva najti ustreznega investitorja, ki bo lahko projekt trgovinskega centra dokončal,« so na kratko sporočili s tako imenovane slabe banke.