Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) je včeraj od vlade zahtevala, da poda soglasje k februarskem sklepu sveta pokojninskega zavoda za izredno uskladitev pokojnin. Te bi se zaradi lanske gospodarske rasti po izračunih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) morale zvišati za 0,4 odstotka. Uskladitev bi na mesečni ravni znašala približno 1,6 milijona evrov, na letni pa 19 milijonov evrov.

»Izredna uskladitev pokojnin v letošnjem letu je utemeljena. V skladu s pokojninskim zakonom se lahko izvede ob pozitivni gospodarski rasti, ta pa je po ocenah državnega statističnega urada lani znašala 2,9 odstotka,« je povedala Anka Tominšek, predstavnica upokojencev v svetu Zpiza, ki je izredno uskladitev na seji sveta zavoda tudi predlagala.

Dodala je, da uskladitve pokojnin ne zahtevajo takoj. »Počakali bomo do jeseni. Če pa sklep zavoda na vladi do tedaj ne bo sprejet, bomo morali primerno ukrepati, med drugim tudi s protesti,« je za Dnevnik dejala Tominškova.

V Zdusu opozarjajo, da je usklajevanje pokojnin ključni instrument za zagotavljanje primernega gmotnega položaja upokojencev. »Medtem ko je država zaradi neusklajevanja pokojnin med letoma 2012 in 2015 privarčevala kar 148,3 milijona evrov, je povprečna starostna pokojnina, ki je lani znašala 609,5 evra, v desetih letih padla z 69,1 na zgolj 60,2 odstotka povprečne plače. Starostno pokojnino, nižjo od 500 evrov, prejema 28 odstotkov upokojencev, kar pomeni, da jih 106.500 živi pod pragom revščine,« je opozoril podpredsednik Zdusa Janez Sušnik.

Finančni minister Dušan Mramor je pred dnevi povedal, da so zahteve upokojencev v zdajšnjih razmerah nesprejemljive, enaka pa je ocena tudi največje vladne stranke SMC.