Predstavniki vlade in policijskih sindikatov tudi na včerajšnjem nadaljevanju pogajanj, prvih po razkritju dogovarjanj o policijski kontroli ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja, niso dosegli bistvenega napredka. Po navedbah sindikatov je bil z novim predlogom vladne strani sicer dosežen manjši premik, ki pa se ni približal njihovim pričakovanjem. Po drugi strani je vlada kot nesprejemljiv zavrnila tudi sindikalni protipredlog.

Na ministrstvu za notranje zadeve so povedali, da med približevalnima predlogoma še vedno obstajajo razlike, zato bosta obe strani morali stališča dodatno preveriti. Vladna pogajalska skupina bo svoj novi predlog sindikatoma posredovala še v pisni obliki, pogajanja pa se bodo nadaljevala po prejetju njihovega odgovora.

Konkretnejše vsebine včerajšnjih pogajanj ni želela razkriti nobena stran. Oboji so znova pojasnili, da vsebine pogajanj in posameznih predlogov do zaključka pogajanj ne bodo komentirali.

Petrovič v sodelovanju pri pogajanjih ne vidi problemov

Kljub številnim pomislekom, ali lahko zaradi afere Koprivnikar sploh še sodeluje pri pogajanjih, je interese Sindikata policistov Slovenije tudi včeraj zastopal njihov predsednik Zoran Petrovič. Po pogajanjih je dejal, da je bil odnos pogajalskih partnerjev popolnoma profesionalen. »Kot sem že večkrat povedal, bomo pogajanja v sedanji sestavi speljali do konca. Če ima kdo s tem probleme, je to njegova stvar, jaz jih nimam. Moja zadeva se bo reševala posebej, tudi na sodišču,« je povedal Petrovič, ki je že pred dnevi napovedal, da bo še naprej sodeloval pri pogajanjih, svoj mandat pa bo vezal na glasovanje, ki bo potekalo na izrednem kongresu sindikata. Ta bo sklican takoj po končanih pogajanjih z vlado.

Sodelovanje v skupni pogajalski skupini je prejšnji teden, kot je znano, potrdil tudi svet Policijskega sindikata Slovenije. Njegovo stališče je, da sta oba reprezentativna sindikata samostojni in avtonomni pravni osebi, ki imata vsak svojo legitimno pravico do imenovanja lastnih predstavnikov v pogajalsko skupino.

Zaradi stavke že ob 15 milijonov evrov?

Stavka policistov, ki traja že vse od 18. novembra lani, se sicer nadaljuje v nezmanjšanem obsegu. S tem pa je iz dneva v dan večji tudi izpad prihodkov v državnem proračunu. Glede na podatke ministrstva za notranje zadeve do konca januarja in ob upoštevanju, da se je nadaljeval podoben trend, lahko izračunamo, da je štirimesečna stavka zaradi manjšega števila izrečenih glob zmanjšala prihodke državnega proračuna že za skoraj 15 milijonov evrov.

Policisti, kot je znano, zahtevajo uresničitev zavez, ki so jim jih dale že prejšnje vlade v različnih dogovorih in stavkovnih sporazumih – med drugim povišanje plač za 35 odstotkov, izplačilo presežnih ur ter zagotovitev delovne in zaščitne opreme, ki bi jim omogočala varno delo.