Prvak SDS Janez Janša je včeraj na twitterju objavil vabilo preiskovalne sodnice brigadirju Tonetu Krkoviču, naj se kot obdolženec 29. marca zglasi na okrožnem sodišču v Ljubljani. Vabijo ga zaradi suma storitve dveh kaznivih dejanj umora, povezanih s sestrelitvijo helikopterja nad Rožno dolino v Ljubljani v času osamosvojitvene vojne. V padlem helikopterju sta umrla Makedonec Bojanče Sibinovski in Slovenec Toni Mrlak. Kot nam je včeraj potrdila vdova Emilija Mrlak, je zahtevo za preiskavo vložila ona. Kaj več o zadevi ni želela govoriti.

Krkovič: Izstrelek je bil usmerjen v helikopter JLA

»To, kar se dogaja, je zame nadnorost. Po 25 letih se mi očita vojno hudodelstvo, kar pa moje ravnanje vsekakor ni bilo,« poudarja takratni poveljnik specialne brigade Moris Tone Krkovič. Po njegovem prepričanju je skrajno žaljivo, da se preganja človeka, ki je bil na strani obrambe Slovenije in je delal v korist slovenskih interesov. Ob tem dodaja, da nihče ni streljal na Mrlaka in da tudi niso vedeli, ali je helikopter oborožen oziroma kaj prevaža. »Tedaj je bila prepoved leta skozi slovenski zračni prostor in izstrelek je bil usmerjen v helikopter JLA, ne v Mrlaka. Kaj pa bi se zgodilo, če bi helikopter napadel objekte, za varnost katerih sem bil odgovoren?« pravi Krkovič, ki ga tudi vznemirja, da se ga preganja po stari jugoslovanski kazenski zakonodaji.

Z okrožnega sodišča v Ljubljani so nam na naša poizvedovanja včeraj odgovorili, da so od oškodovanke kot tožilke prejeli zahtevo za preiskavo zaradi dveh kaznivih dejanj umora po 46. členu kazenskega zakonika Socialistične republike Slovenije v povezavi s kazenskim zakonikom Socialistične federativne republike Jugoslavije. Predstavnica za odnose z javnostmi Mateja Jazbec je sporočila, da bo sodišče v skladu z določili zakona o kazenskem postopku zaslišalo osumljenca ter nato odločilo, ali bo preiskavo uvedlo ali ne. Podrobnejših podatkov o preiskavi pa sodišče ne daje, je zapisala. Na vprašanje, kako je z zastaranjem pregona, tako nismo dobili odgovora. Nam je pa odvetnik Miha Kozinc pojasnil, da se zahteva za preiskavo nanaša na kazenski zakonik SRS zato, ker je očitno ta za osumljenega milejši. Pregon je namreč možen po zakonu, ki je veljal v času kaznivega dejanja, če se je ta zakon kasneje spreminjal, pa po tistem, ki je zanj milejši. Zakon iz leta 1991 je torej milejši od sedanjega. Po Kozinčevih navedbah je kazenski zakonik SFRJ za pregon takšnega kaznivega dejanja določal 25-letni zastaralni rok. Torej je zadeva zdaj tik pred zastaranjem.

Žrtvovan naj bi bil za »višje cilje«

Spomnimo: helikopterskega pilota Tonija Mrlaka so sestrelili na prvi dan osamosvojitvene vojne, ko je z neoboroženo gazelo v sestavi JLA prevažal kruh. Mrlak je že nekaj časa tajno sodeloval s teritorialno obrambo; skupaj s pilotom Jožetom Kalanom in letalskim tehnikom Bogomirjem Šuštarjem je pripravljal prevoz dveh helikopterjev JLA na slovensko stran. »Povelje za sestrelitev gazele št. 664 je na vaš namig (sami ste to zabeležili v Premikih!) izdal (danes) brigadir Anton Krkovič,« je pred leti v odprtem pismu Janezu Janši zapisala vdova Emilija Mrlak, ki je – tako kot njena sestra in avtorica knjige Skrito povelje Draga Potočnjak – prepričana, da je bil Toni Mrlak sestreljen namenoma oziroma žrtvovan za »višje cilje«. Med padle za samostojno Slovenijo je bil Mrlak uradno uvrščen šele marca 2000.