Podatki o mudžahidih Islamske države (IS), ki jih je na računalniškem spominskem ključu dopisniku Sky News v Turčiji Stuartu Ramsayju izročil možakar, ki se je predstavil za Abuja Hameda, so zakrožili tudi po spletu. V originalni arabščini jih je deloma objavila novičarska stran sirske opozicije s sedežem v Katarju Zaman Al Wasl, potem ko so o njihovem odkritju v ponedeljek poročali že nemški Süddeutsche Zeitung ter televiziji WRD in NDR. Po navedbah nemške zvezne kriminalne policije BKA gre za iste dokumente, ki jih je v torek pridobil tudi britanski novinar, dodatno pa so razkrili, da gre za podatke, zajete ob koncu leta 2013.

Da so podatki nekoliko zastareli, se je strinjal Raffaello Pantucci, direktor londonskega kraljevega inštituta za mednarodne varnostne študije. Pri tem je ocenil, da predstavljajo resnično darilo preučevalcem teroristične organizacije, ki se je pred leti odcepila od Al Kaide. Nemška policija in zahodne obveščevalne službe hkrati menijo, da imajo v rokah ne le jasnejšo sliko o strukturi Islamske države, ampak predvsem o mudžahidih iz lastnih držav, ki so vstopili v njene vrste in jih do zdaj niso zabeležili.

Povedni vprašalniki

Zaman Al Wasl je po navedbah Reutersa objavil podatke slabe desetine od omenjenih 22.000 pripadnikov IS, ki pa razkrivajo, da so v Sirijo prišli iz 40 držav, med njimi četrtina iz Savdske Arabije, večina preostalih pa iz Tunizije, Maroka in Egipta. Na tem močno skrajšanem seznamu, ki je pravzaprav naborniški vprašalnik in zahteva 23 odgovorov, od imena, rojstva, izobrazbe in prejšnjih služb do poznavanja šeriatskega prava ter pripravljenosti za samomorilske napade ali klasično vojskovanje, se je znašlo tudi 16 Britancev ter štirje Američani in šest Kanadčanov.

Dva Nemca, katerih dokumente je objavila novičarska stran Zaman Al Wasl, sta trenutno priprta v domovini in jima sodijo, druga dva pa sta se pojavila v propagandnih spotih IS. Nizozemskim medijem je uspelo Abuja Džihada Al Holandija identificirati kot najstnika Achrafa Bouamrana iz Amsterdama, ki je bil ubit v ameriškem letalskem napadu na Rako januarja 2015. V njegovem vprašalniku je poleg letnice rojstva 1997 zapisano, da ima maroške korenine in da si želi biti borec. Drug dokument, ki ga navaja CNN, priča o Avstralcu, ki se je pripravljen žrtvovati kot samomorilski napadalec, a je v pripombah k vprašalniku pripisana zaskrbljenost zaradi njegove nočne slepote in nesposobnosti upravljanja avtomobila z menjalnikom.

Nemški notranji minister je med drugim dejal, da jim bodo spoznanja iz pridobljene dokumentacije tudi v pomoč pri prihodnjem odvračanju mladih od radikalizacije, ki jih nato pritegne v teroristično organizacijo. Njegova britanska kolegica Theresa May pa v medijih že široko predstavljene vsebine spominskega ključa ni želela komentirati z izgovorom, da gre za »specifično zadevo nacionalne varnosti«. de