»Pred ničimer se ne skrivamo in pred ničimer ne bežimo,« je na včerajšnji tiskovni konferenci dejal predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič, ki je potrdil, da je pet sindikalistov vključno z njim prejelo sklep o začetku postopka izredne odpovedi. Toda več o sindikalnem dogovarjanju o zasedi ministru Borisu Koprivnikarju včeraj ni želel govoriti. Ker zoper vpletene potekajo ne le disciplinski, temveč tudi predkazenski postopek, so mu tako svetovali odvetniki, ki bodo njega in druge vpletene policiste zagovarjali v teh postopkih.

Čeprav je marsikdo izmed naših sogovornikov včeraj pričakoval javen protinapad Petrovičevega sindikata, pa takšna zadržana drža po drugi strani ne čudi. Po naših neuradnih informacijah nekateri odvetniki, ki bodo policiste zastopali v nadaljnjih postopkih, niso bili najbolj zadovoljni s prvimi Petrovičevimi javnimi nastopi po izbruhu afere, kjer je posredno priznal dogovarjanje, čeprav je v isti sapi dodal, da so bile fotografije sporne korespondence iztrgane iz konteksta ter da je sam fotografijo Koprivnikarjevega avtomobila posredoval le zato, da bi preverili, ali ga je Koprivnikar dobil po vseh predpisih.

Petrovič je včeraj poudaril, da mu je zdaj najpomembnejši uspešen zaključek pogajanj z vladno stranjo, samega sebe pa še vedno vidi kot verodostojnega pogajalskega partnerja. Ponovno je ponovil, da bo po zaključku stavke svoj mandat vezal na zaupnico, in dodal, da je po aferi SPS za zdaj zapustilo le 30 članov, sam pa je dobil okoli 700 sporočil podpore.

Odpovedi ne bodo vplivale na pogajanja

Medtem ko je generalni direktor policije Marjan Fank ob pojasnjevanju vzrokov za postopke o izredni odpovedi zoper sedem policistov predvčerajšnjim dodal, da bodo v vodstvu policije zaradi hudih kršitev vodstva sindikata morda razmislili tudi o odstopu od kolektivne pogodbe, je včeraj žogico umiril minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Osrednja pogajalska figura, ki je bil tudi žrtev sindikalnega spletkarjenja na facebooku, je pred včerajšnjo sejo vlade poudaril, da dejanja vodilnih sindikalistov SPS ne smejo vplivati na splošne odnose vlade s sindikatom.

Tudi odpoved kolektivne pogodbe, ki bi prizadela vse policiste (večina jih je tako in tako članov starejšega policijskega sindikata in ne SPS), po njegovem mnenju ne bi smela priti v poštev. »Za odpoved kolektivne pogodbe morajo biti zelo tehtni razlogi, posledice so dobro znane,« je dejal Koprivnikar in hkrati dodal, da je ta odločitev sicer v pristojnosti notranjega in ne njegovega ministrstva. Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar pa je že v sredo dejala, da odpovedi petim v afero najbolj vpletenim sindikalistom na pogajanja ne bodo vplivala.