Stockholm bo v zgodovini podeljevanja nagrade zelena prestolnica Evrope za vedno ostal zapisan kot mesto, ki je prvo prejelo ta naziv. »Nagrada je najmočnejše priznanje mestnim okoljskim dosežkom in je jasno potrdila, da je Stockholm na pravi poti,« je v petletnem poročilu po prejemu naziva ugotovila stockholmska mestna uprava, ki je to nagrado vključila v prepoznavno znamko svojega mesta.

Evropska komisija je Stockholmu nagrado podelila zaradi njihovega dolgega in uspešnega dela pri trajnostnem urbanem razvoju, predvsem pa si je ta laskavi naziv prislužil zaradi svojih ambicioznih ciljev v prihodnosti. Eden takšnih je, da bi do leta 2040 Stockholm postal mesto brez fosilnih goriv. »To je seveda velik izziv,« priznavajo pripravljavci petletnega poročila, ki pri uresničevanju tega cilja stavijo tudi na sodelovanje in izmenjavo izkušenj z drugimi podobno ekološko zavednimi mesti.

Stockholm po zgledu svoje prve trajnostno naravnane mestne četrti Hammarby Sjöstad, ki je že skoraj dokončana, načrtuje že novo tovrstno četrt, ki se bo nahajala na nekdanjem pristaniškem in industrijskem območju. V četrti Stockholm Royal Seaport, ki bo prav tako lep primer okolju prijaznega mestnega razvoja, bo 12.000 novih stanovanj in 35.000 delovnih mest, stanovalci pa bodo svojo energijsko porabo lahko uravnavali s pomočjo napredne tehnologije kar po svojih pametnih telefonih. Cilj te soseske bo do leta 2030 postati neodvisna od fosilnih goriv.

S pridobitvijo naziva prve zelene prestolnice Evrope je Stockholm leta 2010 dobil tudi veliko odgovornost, da to nagrado promovira med svojimi meščani in da pomaga pri izboljšanju njene mednarodne prepoznavnosti. Pri slednji nalogi je mesto dobro izkoristilo poroko švedske princese Victorie, saj je kraljeva poroka v Stockholm pritegnila veliko število novinarjev, med katerimi je mesto lahko promoviralo nagrado zelena prestolnica Evrope.