Abu Hamed, ki se je predstavil kot razočarani pripadnik Islamske države, je novinarjem britanske televizijske mreže Sky dostavil podatke o 22.000 pripadnikih Islamske države iz številnih držav. Do njih se je dokopal po računalniku vodje enega izmed poveljnikov IS in jih posnel na USB-ključek, zajemajo pa poleg njihovih imen tudi telefonske številke sorodnikov mudžahidov in tudi druge podatke, ki razkrivajo, kdo jih je rekrutiral oziroma priporočil.

Richard Barrett, nekdanji vodja obveščevalne službe MI6, ocenjuje, da so pridobljeni podatki »fantastična pridobitev« v boju proti Islamski državi in jo predstavlja kot »zlati rudnik« za obveščevalne službe. Televizijska družba Sky je medtem sporočila, da je s pridobljenimi podatki, ki jih je na neimenovani lokaciji v Turčiji pridobil njihov poročevalec Stuart Ramsay, seznanila britanske oblasti. Verodostojnost podatkov so skušale preveriti tudi druge tiskovne agencije, kar pa jim, vsaj po poročanju Reutersa ni uspelo.

Televizija Sky je medtem poročala o več tisoč dokumentih, povezanih s pripadniki Islamske države, pri čemer zatrjuje, da ima na voljo konkretne osebne podatke o njih in njihovih družinah. Razkrivali naj bi tudi do zdaj neznane mudžahide iz Velike Britanije in severne Evrope ob tistih, ki prihajajo iz severne Afrike in tudi ZDA in Kanade. Eden izmed dokumentov podrobno predstavlja brigado, poimenovano »mučeniki«, ki jo sestavljajo izurjeni samomorilski napadalci.

Pomembni so neznanci

Pripadniki Islamske države iz najmanj 51 držav so se na seznamu znašli, zato ker so morali ob pridružitvi džihadistični organizaciji posredovati osebne podatke in odgovoriti na vprašalnik z dvema ducatoma vprašanj. Nekateri med njimi so znani britanski javnosti, med njimi 26-letni raper Abdel Bary ali pa Reyaad Khan iz Cardiffa, ki so si ga na Otoku zapomnili iz propagandnih video posnetkov Islamske države. Reyaad Khan je že bil ubit v napadu brezpilotnih letal.

Za varnostne organe je pomembna predvsem pridobitev osebnih podatkov o do zdaj neznanih skrajnežih, ki so se iz Velike Britanije in drugih zahodnih držav pridružili IS. Mnogi med njimi so med skrajneže v Siriji in Iraku prišli po tako imenovanih džihadističnih žariščih v Jemnu, Sudanu, Tuniziji, Libiji, Pakistanu in Afganistanu, ne da bi jih obveščevalne službe zasledile. Zato so se lahko brez težav nekateri med njimi vrnili v zahodne države, kjer predstavljajo resno teroristično grožnjo, podobno kot islamski skrajneži v lanskem novembrskem napadu v Parizu. Mož, ki je televiziji Sky zaupal podatke o njih, naj bi bil nekdanji pripadnik sirske uporniške svobodne armade, ki je prestopil v vrste IS in si pridobil zaupanje, da je imel dostop do najbolj tajnih podatkov. Razkril naj bi ji zaradi svojega razočaranja nad kalifatom, ki je po njegovih trditvah dejansko v rokah nekdanjih častnikov Sadama Huseina, ob predaji ključka s podatki pa je dopisniku Skya iz Turčije dejal, da so pohodili vsa islamska pravila, v katera je verjel.