Pravnik Miha Pogačnik je bil nekoč znan kot najbolje plačani vladni svetovalec. Podjetje Iustica, v katerem je direktor in polovični lastnik (družbenica je še Marija Prestor Pogačnik), je namreč od ministrstva za notranje zadeve prejelo za slabih 180.000 evrov plačil. A to je drobiž v primerjavi z nakazili Univerzitetnega kliničnega centra Maribor. Po podatkih supervizorja ta znašajo skupno kar 538.660 evrov, s čimer je UKC Maribor z naskokom največji javni naročnik Iustice. Zadnja transakcija v vrednosti 4148 evrov je bila izpeljana 28. januarja letos.

Do uvoza anesteziologov po letih poslov z UKC Maribor

Pogačnik je poslovno povezan z UKC Maribor še z dvema svojima zavodoma. Inštitut za mednarodno pravo je 11. junija 2007 prejel od UKC Maribor plačilo 3120 evrov. Inštitut za raziskave v medicini pa je leta 2012 opravil storitev za mariborsko bolnišnico, za katero je prejel 8353 evrov plačila. Slednji zavod je v minulih dneh doživel največ medijske pozornosti zaradi odmevnega posla z mariborsko bolnišnico, ki naj bi omilil pomanjkanje anesteziologov. Inštitut od prejšnjega tedna dobavlja Mariborčanom anesteziologe iz kliničnega centra Reka. UKC Maribor bo plačal inštitutu 1250 evrov za vsak 12-urni delovnik hrvaškega specialista.

Ko smo Pogačnika prejšnji teden vprašali, kako je vzpostavil poslovno sodelovanje z UKC Maribor, je zatrdil, da je njegov inštitut samoiniciativno ponudil čezmejno pomoč Mariborčanom. Dolgoletnega plodnega poslovnega odnosa z UKC Maribor – prvo nakazilo je Iustica prejela leta 2004 – ni omenjal.

»Za UKC Maribor rešujemo zahtevna pravna vprašanja,« nam je Pogačnik razložil včeraj. »To so težki izzivi, ki jih običajno usposobljeni pravni strokovnjaki ne znajo reševati. Naše podjetje pa je zanesljivo na vrhu referenčne liste. Pri meni je diplomiralo več kot 4000 pravnikov, imamo zasebno pravno fakulteto, zato razpolagamo tudi z doktorji pravnih znanosti.«

Pogačnik ne zanika, da je bil dotedanji poslovni odnos z UKC Maribor med ključnimi dejavniki, zaradi katerih je pridobil posel za uvoz zdravnikov. Če bo to čezmejno sodelovanje potekalo po napovedih Gregorja Pivca, direktorja UKC Maribor, si lahko inštitut na mesec obeta izplačilo od 60.000 do 110.000 evrov. »Za UKC Maribor je bilo gotovo pomembno, ali sodeluje z institucijo, za katero stojijo resni ljudje s preverjenimi referencami, ali z novoustanovljenim zavodom, ki sta ga oblikovala dva javna uslužbenca v prostem času.«

1

Miha Pogačnik je imel v mislih zavod Mobilni specialist, ki sta ga januarja ustanovila anesteziologa Gordan Mijovski in Bojan Kontestabile. Direktor UKC Maribor Gregor Pivec je prejšnji teden nizal razloge, zakaj sodelovanje z Mobilnim specialistom ni mogoče. Med drugim je zatrjeval, da niti niso imeli naslova, na katerega naj bi odpisali na njihovo ponudbo. Dopis UKC Maribor, ki ga je pridobil Dnevnik, demantira te navedbe. Peter Weissensteiner, Pivčev pomočnik za nabavo, je 11. februarja odpisal zavodu Mobilni specialist in sporočil, da so že prejeli drugo ponudbo (Inštituta za raziskave v medicini, op. p.). Prejemnike dopisa obvešča, da »ni nobene formalne ovire, da se postopku pridružite«.

Pogačnik pravi, da doslej ni prejel povpraševanja slovenskih anesteziologov. »Sodelovanje ne bi bilo izključeno, če bi bili pripravljeni delati po enaki ceni kot kolegi iz Hrvaške,« je dejal. Specialisti z Reke naj bi namreč privolili v honorar, nižji od 60 evrov neto za uro dela. Tolikšno plačilo so pričakovali anesteziologi UKC Ljubljana.

Zakaj sploh prek posrednika?

Ali je sploh bilo nujno dobavljanje zdravnikov prek posrednika, ki si bo pri tem odmeril svoj kos pogače? V reškem KBC pred tednom dni niti niso vedeli, da se njihovi anesteziologi odpravljajo na dodatno delo čez mejo. Ko so za Pivčeve načrte izvedeli iz medijev, »posojanju« svojih zdravnikov niso nasprotovali in so takoj stopili v stik z UKC Maribor. V upravi reške bolnišnice so nam včeraj potrdili, da so dogovor o sodelovanju sklenili neposredno z mariborsko bolnišnico in ne s Pogačnikovim inštitutom. »Kako so pravne vidike urejali v Sloveniji, je stvar mariborske bolnišnice in slovenskega ministrstva za zdravje,« so dodali.

Reški zdravniki so, kot smo že poročali, minuli teden v UKC Maribor prakticirali še pred vpisom v register pri zdravniški zbornici, zaradi česar so v Fidesu ocenili, da so delali na črno. Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da lahko zdravniki začnejo občasno delo še pred tem vpisom, torej ko vložijo popolno prijavo. A kar tri od štirih prijav, ki so jih na ministrstvu minuli petek prejeli od Pogačnikovega zavoda, so bile nepopolne. Le na podlagi ene bo lahko zbornica poskrbela za vpis, za druge pa na ministrstvu za zdravje pričakujejo dopolnitev. Ob tem zatrjujejo, da so mariborski UKC še pred prihodom hrvaških anesteziologov opozorili na pogoje za zakonito delo tujih zdravnikov v Sloveniji. Pivca so že zaprosili za podrobna pojasnila, so sporočili. O direktorjevih prijemih pri reševanju težav v anesteziologiji bodo jutri razpravljali tudi člani sveta UKC Maribor.