Hrvaški anesteziologi so minuli konec tedna v mariborskem UKC delali mimo zakona. V zdravniški zbornici so nam včeraj potrdili, da za zdaj nobeden od teh zdravnikov ni vpisan v njihov register, kar je predpogoj za zakonito občasno delo. Pogodba s podpisom direktorja Gregorja Pivca, s katero je UKC Maribor angažiral pomoč anesteziologov iz KBC Reka, poglablja razkol med upravo bolnišnice in slovenskimi zdravniki. Ne zgolj zato, ker so Hrvati začeli delati, preden bi bila za to urejena vsaj minimalna pravna podlaga, temveč tudi zaradi visokega honorarja, ki ga bodo reški specialisti prejemali prek ljubljanskega obvoda.

Ob rednem gostovanju bi se morali naučiti slovenščine

Kot nam je pojasnil generalni sekretar Zdravniške zbornice Brane Dobnikar, za zdaj niso prejeli sklepa ministrstva za zdravje, ki bi omogočil evidentiranje hrvaških anesteziologov in s tem njihovo občasno delo v Mariboru. Ko se bo to prelevilo v redno gostovanje, bodo zdravniki potrebovali še slovenske licence za delo v mariborskem UKC. To pomeni, da bodo morali izkazati tudi znanje slovenskega jezika.

Dobnikar dodaja, da bi morala Slovenija do letošnjega januarja v svoj pravni red vnesti evropsko direktivo, po kateri morajo zdravniki tudi pri občasnem delu obvladati jezik države gostiteljice. Ker tega vlada ni storila, se naši državi obeta opomin iz Bruslja. Pri tem ne gre za birokratsko pretiravanje, marveč za varnost bolnikov. Dobnikar: »Vsaj določena raven obvladovanja jezika je nujna, da zdravnik razume, kaj mu pacient pove in o čem ga vpraša. Pa tudi da pravilno razume zdravstveno dokumentacijo in da lahko napiše izvide.«

Prav je, da mariborski UKC čim prej zapolni kadrovsko vrzel, četudi z zdravniki iz drugih držav, dodaja predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina. »Vseeno pa je pomembno, da se znajo ti zdravniki sporazumevati s slovenskimi pacienti in zdravniškimi kolegi,« je poudaril. Pojasnil vodstva UKC Maribor včeraj nismo prejeli.

Se obeta prijava inšpekciji?

V sindikatu Fides sklepajo, da so hrvaški zdravniki delali na črno. »Če bi se domneva izkazala kot resnična, bom podal prijavo inšpektoratu za delo,« je odločen anesteziolog Boris Rižnar, predsednik Fidesa v UKC Maribor. Pivec je prejšnji teden sklenil pogodbo z ljubljanskim Inštitutom za raziskave v medicini, katerega solastnik je pravnik Miha Pogačnik, strokovnjak za slovensko-hrvaške odnose. Za posamični 12-urni obisk hrvaškega anesteziologa bo UKC Maribor plačal zasebnemu inštitutu 1250 evrov. Hrvati naj bi v Mariboru tedensko opravili med 12 in 22 izmen.

Po Rižnarjevi oceni je Pivčeva rešitev absurdna. Specialisti iz KBC Reka so namreč v Mariboru delali konec tedna, ko v bolnišnici ne izvajajo rednega programa operacij. »Kako namerava vodstvo UKC z njihovo pomočjo nadoknaditi izpad tisočih programskih operacij?« se sprašuje Rižnar. »Čez konec tedna dodatnega kadra ne potrebujemo, saj smo nujno medicinsko pomoč in urgentne posege zmeraj ustrezno kadrovsko pokrili. Poleg tega stane 12-urno dežurstvo zaposlenega specialista približno 300 evrov bruto, Hrvate pa bo UKC plačeval 1250 evrov bruto. Narobe svet!«

Celjska anesteziologa ne bosta več pomagala

Kadrovsko stisko, zaradi katere je samo letos do 15. februarja odpadlo 451 napovedanih programskih operacij, so med tednom pomagali lajšati anesteziologi iz drugih slovenskih bolnišnic. Te pomoči bo v bodoče manj. Nove pogodbe z UKC Maribor naj po neuradnih informacijah namreč ne bi podpisala anesteziologa iz Celja. Zmotilo naj bi ju določilo, da sama nosita morebitne materialne posledice v primeru tožb ali nesrečnih primerov med njunim delom. Na uro dela jima je UKC Maribor plačeval 41 evrov bruto. »Seveda je vsem zdravnikom upadla pripravljenost pomagati, ko so izvedeli, kolikšno plačilo pripada hrvaškim kolegom,« pravi Rižnar, ki v bodočnosti pričakuje tudi odhode specializantov. »Dvomim, da bodo hoteli ostati v tako toksični klimi, ki jo je ustvarilo vodstvo UKC Maribor.«

Dogajanje v Mariboru vidi kot napad na slovenski zdravstveni sistem in izkoriščanje hude kadrovske stiske, za katero je po Rižnarjevih besedah tako ali tako odgovorno vodstvo UKC in predstojnik anesteziologije Zoran Zabavnik. »Kriza ni nastala zato, ker bi ves oddelek šel na neko ekskurzijo in bi se polovica kadra ponesrečila,« dodaja zdravnik sindikalist.

Kako so Pivčev posel s hrvaškimi zdravniki sprejeli zaposleni v UKC Maribor, razkriva tudi v časniku Večer objavljeno pismo internista Marka Bombka. »Znanje, izkušnje, delo in trud hrvaškega specialista so vredni veliko več od slovenskega,« je Bombek komentiral honorar 1250 bruto. »Mimogrede, januarja sem za 184 ur mesečne delovne obveznosti prejel 2630,60 evra bruto ali 1423,22 evra neto plače (tako imenovani Virantov 47. plačni razred). In del tega denarja bom poleti spet z veseljem zapravil na Hrvaškem. Ja, kje pa drugje!« je zapisal.