Med prvim in 16. marcem bodo v ljubljanskih javnih vrtcih sprejemali vloge za vpis otrok v vrtec. Oddati jo morajo starši, ki otroka prvič vpisujejo v vrtec, prav tako pa tudi starši otroka, ki je še vedno na centralnem čakalnem seznamu za sprejem v vrtec, starši, ki lani niso pravočasno oddali vloge, in starši otrok, ki že obiskujejo vrtec, vendar ga želijo vključiti v drug javni vrtec v Mestni občini Ljubljana.

Izpolnjeni obrazec, ki je dostopen na občinski spletni strani, je možno oddati osebno v vrtcu ali po pošti, pomembno pa je, da vloga pride v vrtec prve izbire, torej v tisti vrtec, ki je na seznamu želja staršev na prvem mestu. Starši lahko v obrazcu vpišejo tudi vrtec druge izbire, a če pošljejo vlogo v ta vrtec, jo bodo morali vodilni zavrniti.

Pogoj: vsaj 14 mesecev bivanja v Ljubljani

V primeru, da otrok – ob pravilni oddaji vloge v roku – ne bo sprejet niti v vrtec prve izbire niti v drugega, mu lahko starši vseeno zagotovijo mesto v vrtcu tako, da ob vpisu v obrazcu obkrožijo, da želijo mesto v katerem koli javnem vrtcu v ljubljanski mestni občini. Če soglašajo s tem, lahko s seznama izberejo še tri vrtce, kjer naj najprej preverijo prosta mesta. Po tem ključu naj bi bil otrok, čigar starši izberejo to možnost, zagotovo sprejet v javno mrežo med šolskim letom. Toda kot kažejo izkušnje občinskega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje, se navadno za to odloči le dobra četrtina staršev. Mnogi raje počakajo na točno določen vrtec, ki jim lokacijsko najbolj ustreza.

Če starši odklonijo ponujeno mesto, ob naslednjem poskusu izgubijo deset točk, sicer pa je ljubljanski sistem predšolske vzgoje zastavljen tako, da največ točk prinese maksimalna stalnost bivanja v prestolnici. Ta zahteva, da starši z otrokom uradno neprekinjeno bivajo v Ljubljani najmanj od 1. januarja 2015, uvedli pa so ga pred leti, da so zagotovili prednost svojim občanom.

Poleg manjšega navala iz drugih občin pa je konec vpisnih rekordov v ljubljanskih vrtcih tudi zaradi nižjega vpisa oziroma zaradi odhoda številčno močnih generacij v šolo in prihoda nekoliko manjših generacij. »Leta 2015 smo sprejeli vse otroke, ki so imeli izpolnjene vse pogoje glede stalnega prebivališča in izbiro kamor koli, kar je naš cilj tudi za letos,« je potrdila Marija Fabčič, vodja občinskega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje.

Podatka o številu v lanskem letu rojenih Ljubljančanov in Ljubljančank na državnem statističnem uradu še nimajo, vendar se to že od leta 2009 giblje okoli 3000, obenem pa bo letos v prestolnici izpolnilo starostni pogoj za vstop v osnovno šolo 3253 otrok. A ker za od 100 do 200 otrok starši navadno odložijo začetek šolanja za eno leto, bo natančno število prostih mest v vrtcih znano šele po podpisu pogodb s starši, ki bodo o uvrstitvi obveščeni v drugi polovici aprila. Oziroma junija, ko bodo komisije v osnovnih šolah odločale o odložitvi šolanja šoloobveznih otrok.

Več kot prepolovljen čakalni seznam

Da je prostorska stiska v ljubljanskih vrtcih vedno manjša, kaže tudi vedno krajši centralni čakalni seznam, s katerega vrtci med letom vključujejo otroke v prosta mesta glede na število točk, letnik rojstva, program in želje. Že lani se je ta glede na prejšnja leta skoraj prepolovil, v tekočem šolskem letu pa se je od avgusta zmanjšal že za skoraj 70 odstotkov. Na njem je trenutno 324 otrok prvega starostnega obdobja in od teh le starši 67 otrok izpolnjujejo pogoj stalnosti bivanja. 108 otrok ima skupaj s starši stalno bivališče v Mestni občini Ljubljana, vendar ne dovolj dolgo, preostali pa so iz drugih občin in zanje niti nimajo podatka, ali so dobili prostor v vrtcu v matični občini.