Eipprova ulica, ki pospremi Gradaščico v Ljubljanico, bo v letošnjem letu doživela več let napovedovano preobrazbo, saj je Mestna občina Ljubljana le objavila javni razpis za izbor izvajalca prenove. Ko bo občina sklenila gradbeno pogodbo z najugodnejšim izvajalcem, bo ta imel tri mesece časa, da ulico uredi po načrtih arhitekturnega biroja Kombinat. To pomeni, da bo Eipprova že letos poleti razkazovala svojo novo podobo.

Občina bo prenavljala tudi nabrežje Gradaščice

Prenove Eipprove se občina loteva s ciljem, da bi na tem območju uredila prometne tokove ter povečala površine za pešce in kolesarje. »Večji del Eipprove ulice je namreč zdaj namenjen skoraj izključno motornemu prometu in je zaradi neurejenosti mestoma neprijazen pešcem in kolesarjem,« so pojasnili pripravljalci občinskega proračuna. Na kakšen način bo konkretno urejen promet na Eipprovi, na občini niso pojasnili. So pa predstavniki Kombinata nedavno za časnik Delo pojasnili, da bo Eipprova po novem enosmerna ulica, na kateri bo mogoče bočno parkiranje, ki bo primarno namenjeno okoliškim stanovalcem in kratkotrajnemu parkiranju.

Letošnji občinski proračun kaže, da bo občina za Eipprovo porabila približno 1,3 milijona evrov. V sklopu prenove bo uredila tudi nabrežje Gradaščice, ki teče vzdolž Eipprove in se navezuje na že prenovljeno nabrežje na drugi strani mosta pred trnovsko cerkvijo. »Z novo ureditvijo bo Ljubljana pridobila kakovosten, stanovalcem in obiskovalcem prijaznejši prostor,« pričakujejo na občini, kjer bi radi, da Eipprova zaživi kot promenada.

Trije novi kostanji in breza

Eipprova ulica je sicer s kulturnospomeniškega vidika zelo zanimivo območje. Že od leta 1986 sta tako Eipprova kot bližnje Krakovo zaščitena kot lokalni zgodovinski in kulturni spomenik, saj gre za območje, kjer je ohranjena srednjeveška predmestna podoba, parcelacija in velikosti hiš. Kot državni spomenik je zaščiten brezov drevored z lučmi ob Eipprovi ulici, ki ga je dal urediti arhitekt Jože Plečnik. Ker ena breza manjka, bo izbrani izvajalec prenove Eipprove moral zasaditi novo drevo, da zapolni manko v drevoredu, kaže popis del. Ob Gradaščici pa bo izvajalec zasadil še tri mlade divje kostanje. Kot del Plečnikovih stvaritev v Ljubljani je zaščiteno tudi nabrežje Gradaščice, ki ga je Plečnik uredil v letih 1931 in 1932.

Na občini smo spraševali, ali je v sklopu prenove Eipprove ulice in bližnjega nabrežja Gradaščice predvidena tudi prenova mostu med Krakovskim nasipom in Trnovskim pristanom, a odgovora še nismo prejeli. V občinskem proračunu je vrednost prenove mostu ocenjena na nekaj manj kot 340.000 evrov, prenoviti pa bo treba nosilno jekleno konstrukcijo, hodnike za pešce ter na novo urediti odvodnjavanje in vozišče. Proračun razkriva, da se občina sanacije tega mostu prej ni mogla lotiti zaradi usklajevanj z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Tudi ta most, ki se imenuje Jekarski oziroma Razorčev most, je v sklopu odloka o razglasitvi Krakova in Eipprove ulice za kulturni in zgodovinski spomenik zaščiten. Register kulturne dediščine razkriva, da je bil most zgrajen leta 1903 na mestu starega lesenega mostu, načrt zanj pa je izdelal nekdanji Mestni stavbni urad.