Wikileaks je objavil nov sklop dokumentov, ki kažejo na nove razsežnosti prisluškovanja ameriške NSA evropskim partnerjem. NSA naj bi vsaj med letoma 2008 in 2011 prisluškovala 13 telefonskim linijam vladnih uslužbencev v petih evropskih državah, pa tudi generalnemu sekretarju OZN Ban Ki Moonu.

Eden od objavljenih dokumentov tako razkriva, da je NSA prisluškovala pogovoru med nemško kanclerko Angelo Merkel in generalnim sekretarjem OZN Ban Ki Moonom leta 2008 na temo klimatskih pogajanj v Köbenhavnu. Iz dokumenta je razvidno, da je OZN polagala velike upe v vodstveno vlogo EU pri klimatskih pogajanjih. Celo, da bi OZN brez nadaljnje vodilne vloge EU pri tej tematiki težko sprejela nove zaveze. Merklova in generalni sekretar OZN sta se strinjala, da bi bil pred srečanjem v Köbenhavnu koristen sestanek z ameriškimi partnerji, da bi ugotovili, kakšni so njihovi načrti. Wikileaks je že pred časom objavil dokumente, ki pričajo, da so ZDA zbirale informacije o stališčih posameznih držav pred sicer propadlo podnebno konferenco v Köbenhavnu.

BND po stopinjah NSA

Dokumenti razkrivajo še podrobnosti iz pogovorov med Merklovo, takratnim francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem in takratnim italijanskim premierjem Silviom Berlusconijem iz leta 2011. Iz dokumenta je razvidno, da sta Merklova in Sarkozy v luči pretresov na finančnih trgih pritiskala na Berlusconija, da sprejme konkretne ukrepe za stabilizacijo italijanskih javnih financ in jih tudi izpelje. Sarkozy naj bi Berlusconiju dejal, da bi italijanske finančne institucije že kmalu lahko počile kot zamašek na steklenici penine in da besede niso več dovolj, zato naj bi Italiji predlagali, naj se zgleduje po Španiji.

V drugem dokumentu so zabeležene podrobnosti iz pogovora med Berlusconijem in izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem, iz katerega je razvidno, da je Izrael Italijo in tudi druge evropske države zaprosil za pomoč pri zgladitvi odnosov z ZDA, ki naj bi se zrahljali zaradi načrtovane gradnje 1600 novih domov za Izraelce v Vzhodnem Jeruzalemu. Berlusconi naj bi Netanjahuju pomoč tudi obljubil.

Prisluškovalna afera »med prijatelji« ima sicer že dolgo brado. Sprožilo jo je udarno poročilo nemškega Spiegla konec leta 2013, v katerem je časnik na podlagi vpogleda v originalne dokumente NSA dokazoval, da je NSA prisluškovala mobilnemu telefonu kanclerke Merklove in ne le »navadnim« državljanom. Nemška kanclerka je afero takrat pospremila z besedami, da se med prijatelji ne prisluškuje. Afera se je poglobila, ko se je razvedelo, da je v prisluškovanje vpletena tudi nemška varnostno-obveščevalna služba BND. Slednja je v dogovoru z ZDA in na lastno pest s pomočjo posebnih selektorjev (telefonskih številk in naslovov elektronskih pošt) prisluškovala posameznikom v državah članicah EU, Nata, pa tudi lastnim državljanom, kar je sprožilo še največ ogorčenja.