Burj Khalifa 829,8 m, Dubaj, Združeni arabski emirati

Najvišja stavba na svetu je bila zgrajena leta 2010. Skonstruiral jo je eden največjih mojstrov tovrstne gradnje Adrian Smith, ki ima na vesti tudi stolp v Džedi, Trumpov stolp in hotel v Chicagu ter še nekaj podobnih velikanov na Kitajskem. Nebotičnik je gradilo korejsko podjetje Samsung, zanj pa so zapravili okoli 20 milijard dolarjev. Gre za stanovanjsko-poslovni objekt, v katerem je, reci in piši, 30.000 stanovanj, 9 hotelov, 3 hektarji parkirnih površin in 19 rezidenc. V Stolpu Kalifa je drugi največji trgovski center na svetu, kjer je na površini, veliki za več kot 50 nogometnih igrišč, 1200 trgovin, 120 restavracij in kavarn, 22 kinematografov, podvodni živalski vrt, veliko drsališče, tematski SEGA park… Lani je nakupovalni center obiskalo 62 milijonov kupcev. Konec koncev se obisk zgradbe, ki bolj spominja na Las Vegas kot na arabski svet, splača že zato, ker vidite njihovo (umetno) jezero, dolgo 275 metrov, pripadajoče slapove in vodne curke, ki v višino dosežejo 152 metrov. Z vodovjem so povezani tudi svetlobni in glasbeni učinki.

Šanghajski stolp 632 m, Šanghaj, Kitajska

Zgradbo so po načrtih ameriškega podjetja Gensler (arhitekt Jun Xia) odprli lani. Nebotičnik so gradili v treh delih od leta 2008 in se lahko pohvali z neverjetnimi številkami. Stal je več kot 15 milijard juanov ali 2 milijardi evrov. Ima 106 Mitsubishijevih dvigal (peljejo 65 kilometrov na uro) in 128 nadstropij. Na parkiriščih lahko parkira 1800 vozil. Med 84. in 110. nadstropjem je hotel, trgovine so v prvih nadstropjih, pisarne v sredini, na vrhu pa kulturne ustanove in razgledni stolpi.

Abraj Al Bait 601 m, Meka, Savdska Arabija

Postmodernistična zgradba v svetem mestu muslimanov je hkrati tudi najvišji stolp z uro na svetu. Gre za kompleks sedmih nebotičnikov, ki so ga končali leta 2012. Cena objektov, ki nimajo samo višine, ampak tudi konkretno širino, je bila približno 15 milijard dolarjev. Samo najvišji stolp z uro ima 96 dvigal, ekskluzivni hotel s petimi zvezdicami, orjaški nakupovalni center, na 120 nadstropjih pa je najti tudi molilnico (za več kot 10.000 ljudi) in opazovalnice neba in mesta. Arhitekti so bili iz Libanona, podjetje Dar Al Handasah.

Ping An 599 m, Šenžen, Kitajska

Letos bodo nebotičnik predali uporabnikom, že lani pa so zaključili dela, zato je jasno, da je zgradba Ping Anovega finančnega centra druga najvišja na Kitajskem. Nekaj malega so hoteli goljufati z anteno, ki naj bi prinesla še nadaljnjih 60 metrov, a so se premislili, ker naj bi motila zračne poti. Kakorkoli, za zgradbo so zapravili okoli pol milijarde evrov, ima 115 nadstropij in 80 dvigal, od tega 33 dvonadstropnih. V hiši bo predvsem sedež zavarovalnice Ping An, arhitekti pa so bili ameriški, iz podjetja Kohn Pedersen Fox.

Kitajski stolp 117 596,5 m, Tjandžin, Kitajska

Na Kitajskem tudi malce tekmujejo z višinami nebotičnikov, zato je stolp podjetja Goldin Finance pravzaprav konkurenčen projekt Šanghajskemu stolpu. Graditi so ga začeli leta 2008, stavba naj bi bila predvidoma končana leta 2014, a so zaradi različnih težav pri gradnji projekt leta 2010 prekinili in gradnjo nadaljevali leta 2011. Vrh je že na svojem mestu, gradbena dela in opremljanje notranjosti pa naj bi dokončali leta 2017. V stolpu 117 je seveda 117 nadstropij s poslovnimi prostori, stanovanji in hotelom.

One World Trade Center 543,1 m, New York, ZDA

Štiri milijarde dolarjev so Američani vložili v gradnjo stavbe na mestu, kjer so teroristi leta 2001 porušili dvojčka WTC. Zgradba ima 94 nadstropij (streha pa se šteje kot 104. nadstropje), do katerih vas zapelje 73 dvigal. Arhitekta David Childs in Daniel Libeskind. Gre pa pri zgradbi seveda za posel in lahko vas obvestimo, da imajo kar nekaj praznih nadstropij, ki jih ponujajo poslovnežem. In, jasno, ponujajo tudi ekskurzijo po nebotičniku: razgled in vožnjo z najhitrejšim dvigalom na svetu za 32 dolarjev na osebo.

Poslovni center Chow Tai Fook 530 m, Guangdžov, Kitajska

Nebotičnik je še v gradnji, čeprav naj bi ga odprli še letos. Gre za drugo zgradbo dvojčkov, prvi je bil postavljen leta 2009 in ima le 432 metrov. Novi center bo imel 111 nadstropij in 86 dvigal. Do sedmega nadstropja bodo imeli parkirišča, nakupovalni center, trgovine in plesno dvorano. Potem bodo do 50. nadstropja pisarne, sledi 414 apartmajev, od 80. do 111. nadstropja pa hotel z 273 sobami. Arhitekti, ki so nebotičnik projektirali, prihajajo iz ameriškega biroja Kohn Pedersen Fox.

Taipei 101 509 m, Tajpej, Tajvan

Najvišjo zgradbo na Tajvanu so postavili leta 2004 in za gradnjo odšteli okoli 2 milijona dolarjev. V tistih časih je s 101 nadstropjem veljal za največjo stavbo na svetu, potem pa so se začeli okoli dvigovati veliko višji nebotičniki. Še nedolgo tega se je imenoval Tajpejski svetovni finančni center, zdaj pa so ga poimenovali po številu nadstropij. Ima 61 dvigal in pet nadstropij velik nakupovalni center. Hvalijo se, da so najbolj ekološki nebotičnik na svetu, z različnimi razglednimi točkami in vsakoletnim tematskim novoletnim ognjemetom.

Šanghajski svetovni finančni center 492 m, Šanghaj, Kitajska

Kohn Pedersen Fox so projektirali leta 2008 zgrajeni nebotičnik. Cena objekta ni presegla 1,2 milijarde dolarjev. Svetovni finančni center ima 111 nadstropij z 91 dvigali. V prvi vrsti poslovna zgradba je sedež podjetij Ernst&Young, Morgan Stanley, BNP Paribas, Commerzbank, Bank of Yokohama, Sumitomo Mitsui Banking Corporation in Korea Development Bank, pa tudi Googlova šanghajska podružnica je doma na istem naslovu. Na voljo so seveda razgledne točke in na desetine restavracij in trgovin.

Mednarodni trgovinski center 484 m, Hongkong

Trgovinski center je na svojem mestu od leta 2011, ko so ga odprli po idejah podjetja Kohn Pedersen Fox. Center ima 118 nadstropij in 83 dvigal, ki lahko človeka popeljejo do nakupovalnega središča v prvih petih nadstropjih, veliko je pisarn raznih bank in zavarovalnic, na vrhu pa je najvišji hotel na svetu Ritz Carlton, s pripadajočim barom in bazenom, ki sta prav tako najvišja na svetu. Sobo dobite že za 500 evrov, ob bazenu pa predlagajo še ogled trgovin Cartier, Chanel, Burberry. Že hitimo.