Živahno trgovanje zapornikov med seboj in z »zunanjim svetom« je res predmet urbanih mitov, dejstvo pa je, da se tudi zaporniki lahko prikopljejo tako do mobilnih telefonov kot do droge. Pri tovrstnem trgovanju iznajdljivost ne pozna meja. Tako so pravosodni policisti naleteli že na kar nekaj sila zanimivih odkritij: drogo namesto koščic v suhih slivah, telefon in vso potrebno opremo za komunikacijo v zaprtem šamponu za lase, USB-modem, skrit v izdolbenem milu ali celo tubi majoneze, ali pa mobilni telefon v obliki obeska za ključe. Naši viri znotraj zapora pravijo, da je »letečih« predmetov, ko paketi z drogo ali telefoni poletijo tudi prek zaporniškega zidu, vse manj, a še vedno so. Tako so pravosodni policisti zadnjo najdbo na travi sprehajališča, šlo je za 0,72 grama marihuane, odkrili septembra lani.

Najraje imajo telefone

Hišni red zavodov za prestajanje kazni natančno določa nabor predmetov, ki jih obsojenci lahko imajo, in tistih, ki so prepovedani. Med prepovedanimi so droge, alkohol, orožje in mobilni telefoni. Slednji so dovoljeni na odprtem oddelku, tako kot imajo obsojenci, ki kazen prestajajo v tem režimu, možnost dostopa do interneta.

Med najpogosteje odkritimi poskusi prepovedanih vnosov, ugotavljajo v upravi zaporov, so telefoni in posebni pribori za telefone ter predmeti za dostop do interneta. Samo v enem primeru so denimo preprečili vnos kar 14 mobilnih telefonov s pripadajočo opremo ter štirih USB-modemov. Da se telefoni pri zračnem transportu ne bi poškodovali, jih iznajdljivci zaščitijo s peno. Na drugem mestu po številu odkritij so prepovedane substance. Drogo so tako denimo v letu 2014 odkrili v 76 primerih, vseh najdb, kamor sodijo pribor za uživanje, tablete, alkohol, pa je bilo 261.

»Eden od načina vnašanja droge in drugih prepovedanih predmetov v zavode so paketi in pisma. Za vnos največkrat uporabijo originalno zaprta živila, ne da bi bila embalaža vidno poškodovana. Rentgenske naprave, žal jih nimajo vsi zavodi, v precejšnji meri povečajo raven varnosti, predvsem z vidika preprečevanja vnosa orožja in eksplozivnih naprav, manj pa za odkrivanje droge, ker za to področje starejši rentgeni v uporabi še niso dovolj tehnično izpopolnjeni,« pravijo v upravi zaporov.

Poseg v človeško telo je prepovedan

Ugotavljajo, da zaprte osebe iščejo vedno nove načine in možnosti skrivanja. »Pogost način skrivanja je na telesu ali v oblačilih, ko drogo denimo všijejo v robove. Domnevamo, da drogo zaprte osebe največkrat skrivajo v telesu, kar povzroča dodatne težave pri odkrivanju, saj poseg v človeško telo ni dovoljen. Praktično gre pri vseh odkritih vnosih droge za manjše količine,« so skoraj nemočni odgovorni v zaporih.

V letu 2014 so pravosodni policisti v osmih primerih odkrili tudi kupljeno, prirejeno ali v zavodu izdelano hladno orožje, v ljubljanskem zaporu pa so pri osebnem pregledu pripornika poleg drugih predmetov odkrili tudi dva naboja, enega za pištolo in enega za puško.

In kakšne sankcije doletijo obsojenca, ki tihotapi prepovedane predmete? Lahko ga doleti disciplinski postopek, ki pa ga, kot zatrjujejo v upravi zaporov, uporabijo le kot skrajno sredstvo: »Disciplinska kazen je lahko omejitev sprejemanja pošiljk do šestih mesecev, če so v pošiljki najdejo alkoholne pijače, droga ali predmeti, ki so primerni za pobeg ali napad, mobilni telefon oziroma druga komunikacijska sredstva. V primeru, da pri obsojencu najdemo nedovoljene predmete ali substance po obisku, lahko za obsojenca določimo obiske za stekleno pregrado.«

Kaj pa doleti obiskovalca, ki skuša v zapor pretihotapiti prepovedane predmete? »Pravosodni policist lahko takšnemu obiskovalcu prepove vstop v zavod. Če pa gre za predmete, katerih uporaba ali posest je kazniva, o tem obvestimo policijo,« določajo pravila zavodov za prestajanje zapornih kazni.