Napetosti okoli teritorialnega spora v Južnokitajskem morju se še nekaj časa ne bodo umirile. K temu na eni strani prispevajo ZDA, ki te dni prvič na svojem ozemlju gostijo jugovzhodni azijski protikitajski blok ASEAN. Organizacija vrha zveze predstavlja še enega od kazalnikov premika ameriške pozornosti z Atlantskega na Tihi ocean, še posebno pozornost pa je Bela hiša v času predsednikovanja Baracka Obame posvetila prav teritorialnemu sporu, ki v različnih predelih Južnokitajskega morja vključuje kar devet držav: Kitajsko, Tajvan, Indonezijo, Filipine, Kambodžo, Vietnam, Malezijo, Brunej in Singapur.

Kljub ameriškim željam po enotnem nastopanju držav jugovzhodne Azije proti kitajskim težnjam na enem najprometnejših morskih območij je te dni za največ napetosti poskrbela Kitajska. Ta je na enega od otokov v otočju Paracel, ki si ga poleg nje lastita še Vietnam in Tajvan, namestila rakete tipa zemlja–zrak.

O novici so prvi poročali pri ameriški konservativni televizijski postaji Fox News, pri čemer so prikazovali satelitske posnetke nameščanja raket in raketnih sistemov. Njihovo poročanje je danes za Reuters potrdil tudi tajvanski obrambni minister, enako pa je storil uradnik iz ameriškega Pentagona.

Na podlagi satelitskih posnetkov podjetja ImageSat International je razvidno, da so rakete in raketne sisteme namestili med 3. in 14. februarjem. Je pa k dvigovanju pritiska konec januarja prispevala tudi ameriška mornarica. 30. januarja je na otočje poslala rušilca, z obrazložitvijo, da je šlo za vajo v »neoviranosti navigiranja«.

Peking se je takrat na potezo odzval s kritiko, da je »nevarna in neodgovorna« ter da »resno škodi regionalnemu miru in stabilnosti«. Kitajski projekt, v okviru katerega so na otoke, ki so jih umetno ustvarili v zadnjih dveh letih, na prav tako spornem otočju Spratly namestili tri pristajalne steze za letala in druge objekte, pa Peking še naprej ocenjuje kot omogočanje storitev ladjam, ki plujejo po območju otočja.