O prometnih prekrških, incidentih in nesrečah, v katerih so bili udeleženi slovenski politiki z državne ali lokalne ravni, smo mediji že velikokrat poročali, a so le redki izmed njih za svoje ravnanje prevzeli tudi politično odgovornost.

Eden takih je bil Peter Vilfan, ki je maja 2014 zaradi prometne nesreče, v kateri je zadel pešca, nepreklicno odstopil z mesta poslanca državnega zbora. »V prepričanju, da nisem spil preveč in da sem sposoben vožnje, sem se odpravil domov, pri tem pa je prišlo do neljubega dogodka,« je pojasnjeval takratni član poslanske skupine nepovezanih poslancev, ki je poškodovanca tudi obiskal v bolnišnici in se mu opravičil. Preiskava je kasneje pokazala, da je bila vsebnost alkohola v Vilfanovi krvi pod zakonsko določeno mejo. Na državnozborskih volitvah, ki so potekale zgolj dva meseca po nesreči, je bil nekdanji vrhunski košarkar vnovič izvoljen za poslanca.

Prometne prigode iz obdobja Pahorjeve vlade

Odgovornost za nespametno ravnanje za volanom je po hitrem postopku prevzel tudi Henrik Gjerkeš, minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj v Pahorjevi vladi. Odstopil je, ko so ga po novoletni zabavi na ljubljanski obvoznici ustavili policisti in ga zaradi alkoholiziranosti pridržali. Po njegovih pojasnilih se je po odstavnem pasu z upočasnjeno hitrostjo peljal zaradi počene pnevmatike, prometno nesrečo pa je zanikal.

Iz obdobja Pahorjeve vlade velja omeniti še dve prigodi: precej prahu je dvignil tedanji prometni minister Patrick Vlačič, ko je voznik njegovega službenega vozila tudi z modrimi utripajočimi lučmi po odstavnem pasu primorske avtoceste prehiteval stoječo kolono vozil, ker se je ministru mudilo v televizijsko oddajo. Kasneje so policisti zaradi prehitre vožnje ustavili tudi službeno vozilo, v katerem je sedela takratna notranja ministrica Katarina Kresal. Sicer pa so policisti obravnavali tudi Boruta Pahorja. »Zaradi prekoračitve hitrosti, 76 na uro namesto 60 na uro, 200 evrov, 3 kazenske točke, alkotest 0,00,« je med predsedniško kampanjo zapisal zdajšnji predsednik države.

Na državni ravni so se v podobnih prigodah znašli tudi nekateri drugi politiki, in sicer Jelko Kacin (prometna nesreča), Zmago Jelinčič (prehitra vožnja, vožnja pod vplivom alkohola in zavrnitev testa alkoholiziranosti) ter Anton Anderlič (vožnja pod vplivom alkohola).

Napihal na pustno soboto

Na pustno soboto pred sedmimi leti je nekoliko preveč napihal brežiški župan Ivan Molan, ko se je vračal s tradicionalnega dobovskega pustnega karnevala. Namerili naj bi mu 0,7 grama alkohola na kilogram krvi, kar je 0,2 grama več od dovoljene mere. Ker so ga ustavili na manj prometni cesti in, kot je sam izjavil, 200 metrov od doma, so se v javnosti kmalu pojavile govorice, da so mu policijsko patruljo tako rekoč pred domače dvorišče nastavili politični nasprotniki. Molan je član SDS. Sam je svoje dejanje po medijskem razkritju obžaloval, del javnosti pa je kot sporno ocenil zlasti to, da je med policijskim postopkom po telefonu »za nasvet« klical direktorja krške policijske uprave.