Džungla je najbolj znano migrantsko taborišče v Calaisu na francoski strani Rokavskega preliva. Tam naj bi živelo okoli pet tisoč migrantov in ti naj bi si želeli priti v Veliko Britanijo. Britanski premier David Cameron zdaj pravi, da je selitev takšnih taborišč v Veliko Britanijo »zelo resnična nevarnost«, če država izstopi iz Evropske unije, zaradi česar ga evropskeptiki obtožujejo, da seje neutemeljen strah.

Velika Britanija in Francija sta leta 2003 podpisali sporazum, ki je postal znan kot sporazum Le Touquet, po katerem britanski mejni organi preverjajo potne liste ljudi, ki prihajajo v Britanijo, na francoski strani. Obenem sporazum britanski mejni policiji dovoljuje, da preverja tovornjake in vlake, na katerih se pogosto poskušajo skriti migranti, ki želijo priti v Britanijo ilegalno, in to ne le v Calaisu, ampak tudi v drugih francoskih lukah. Francija pa ima mejni nadzor na britanski strani v Dovru.

Premier Cameron trdi, da bi Francozi utegnili prekiniti sporazum o mejni kontroli na drugi strani preliva, če Velika Britanija izstopi iz EU, o čemer bodo Otočani odločali na referendumu. Cameron pravi, da je v Franciji vrsta opozicijskih politikov, ki bi »zelo radi raztrgali odličen sporazum s Francijo, ki obema državama zagotavlja mejni nadzor na nasprotni strani Rokavskega preliva«. »Britanija jim ne bi smela dati opravičila, da to naredijo,« je dejal Cameron, ki mu je nehote priskočil na pomoč župan Calaisa Philippe Migonet, ko je izjavil: »Te sporazume bomo morali preklicati, če Anglija ne bo več v Evropi. Za nas bo tuja država.« Cameronu pomaga tudi vodja britanske mejne agencije, ki trdi, da bi se Velika Britanija, če bi zapustila EU, takoj soočila z več kot 50.000 prosilci azila.

Cameron je »trgovec s strahom«

Kritiki premierja obtožujejo, da je s takšnimi trditvami zavestno posegel po namišljenih strahovih, zato da Britanci ne bi glasovali za brexit (britanski odhod iz EU). Obtožili so ga, da je »scaremonger«, trgovec s strahom, ki širi skrb zbujajoče in zlovešče govorice. Stranka UKIP je Camerona obtožila, da njegova trditev temelji na negativnosti in laži. Pokonci so skočile tudi evroskeptične skupine, kot sta Vote Leave in Leave EU, ki poudarjajo, da trinajst let stara pogodbo s Francijo nima nobene zveze z EU, ker da gre za meddržavni sporazum, in da ni nobenega razloga za to, da bi jo Francozi prekinili, če bi Britanija zapustila EU. Nekdanji Cameronov obrambni minister in eden najbolj zadrtih evroskeptikov Liam Fox je denimo dejal, da je žalostno, da se je premier »spustil na raven širjenja strah zbujajočih govoric« in da ima volilce za norce.

Cameron je Britancem pod pritiskom evroskeptikov v svoji konservativni stranki obljubil, da bo pred koncem leta 2017 razpisal referendum o članstvu v EU. Vse pa kaže, da bo potekal veliko prej, že pred koncem letošnjega junija, če bo Cameronu na bližnjem vrhu EU 18. februarja le uspelo doseči zanj zadovoljujoči sveženj reform v EU, ki jih doma razlaga kot veliko manj obvezujoče britansko članstvo.