Ministrstvo za zdravje je še četrtič zavrnilo prošnjo Lekarne Ljubljana za verifikacijo lekarne v občini Postojna, ki jo potrebuje, da bi lahko prodajala tudi zdravila. Direktor Lekarne Ljubljana Marjan Sedej je razburjen, ker je po dveh letih in treh mesecih postojnska lekarna zaradi nemožnosti prodaje zdravil ustvarila že 2,5 milijona evrov izgub. Še toliko bolj pa se jezi, ker je upravno sodišče že trikrat ugodilo pritožbam Lekarne Ljubljane zaradi neizdane verifikacije, a ministrstvo teh razsodb enostavno ne spoštuje.

Sedej je dejal, da so se zaradi ponovne zavrnitve vnovič obrnili na upravno sodišče, ki ga vodstvo lekarne prosi, naj kar samo odloči, da lekarna v Postojni izpolnjuje pogoje za poslovanje.

Medtem pa na zdravstvenem ministrstvu, ki ga vodi Milojka Kolar Celarc, zagotavljajo, da so bile njihove štiri zavrnitve zakonite. Pojasnili so, da Lekarna Ljubljana tudi v zadnjem primeru ni izkazala pravice, da odpre lekarno v občini, ki ni njena ustanoviteljica. Ustanoviteljica in lastnica Lekarne Ljubljana je samo Mestna občina Ljubljana. Ker po zakonu o lekarniški dejavnosti Lekarna Ljubljana ne more v Postojni odpreti lekarne, pravi ministrstvo, nima niti možnosti zaprositi za verifikacijo.

Sedej ne želi prati umazanega perila v tujini

»Zame je to državni udar, ko izvršna oblast ne spoštuje sodb sodne oblasti,« je poudaril direktor, ki sicer ohranja optimizem, da bo na koncu le prevladal razum in da bo ministrstvo Lekarni Ljubljana dalo dovoljenje za opravljanje lekarniške dejavnosti v Postojni. Kot zadnjo rešilno bilko pa Sedej vidi celo evropska sodišča, čeprav mu je »žal, da bi morali perilo prati zunaj države«. Na zdravstvenem ministrstvu so potrdili, da niso v celoti sledili pravnemu mnenju upravnega sodišča, ker so presodili, da to mnenje »temelji na napačni uporabi posameznih določb zakona o lekarniški dejavnosti«. Zaradi tega naj bi sodišče tudi prišlo do napačnih pravnih zaključkov.

Ministrstvo je opozorilo tudi, da praksa upravnega sodišča vendarle ni tako enotna, kot jo je poskušalo prikazati vodstvo Lekarne Ljubljana. Slednja je zaprosila tudi za verifikacijo lekarne v Litiji. Zaradi negativnega odziva ministrstva se je Lekarna Ljubljana tudi v tem primeru pritožila na upravno sodišče, ki pa je presenetljivo odločilo kot ministrstvo, da ljubljanski javni zavod nima pravice odpreti lekarne na območju, za katero ni bil ustanovljen. Sedej je dejal, da si tako različnih mnenj upravnega sodišča ne zna razložiti, a poudaril je, da ta dva primera nista neposredno povezana.

Socialnovarstveni center toži Lekarno Ljubljana

Čeprav se Sedej huduje nad tem, da zdravstveno ministrstvo ne spoštuje odločitev upravnega sodišča v primeru postojnske lekarne, poskuša tudi Lekarna Ljubljana po pravni poti prek vrhovnega sodišča spremeniti odločitev upravnega sodišča v primeru litijske lekarne. Sedej je povedal, da postopek pred vrhovnim sodiščem še ni končan. Velja omeniti, da Lekarni Ljubljana v Litiji ne nastaja izguba, ker ni niti še kupila poslovnega prostora od Socialnovarstvenega centra Litija, ki je v stoodstotni občinski lasti. Toda omenjena družba je vložila tožbo proti Lekarni Ljubljana zaradi denarja, ki ga je porabila za urejanje prostora za potrebe lekarne. Gre za približno 182.000 evrov.