»Zelo sem ponosna, da sem prišla tako daleč,« pravi dijakinja ljubljanskega konservatorija za glasbo Zala Vidic, ki je nekaj dni po zmagi na slovenskem izboru za tekmovanje Evropski mladi glasbenik že malce strnila občutke. »Tekmovanja nam zelo odpirajo vrata v glasbeni svet, zraven pa spoznaš še malo medijskega sveta.« Ponosna ni le nase, ampak tudi na svojo profesorico Karmen Pečar Koritnik, ki je pred leti na istem tekmovanju na koncu zasedla tretje mesto, pa tudi na starše.

Nad zmago je bila v resnici presenečena. Ko je videla preostale kolege finaliste, vse odlične glasbenike, se je na neki način že vdala. Na oder je zato stopila razbremenjeno, »rekla sem si, zdaj bom pa samo še uživala«, in očitno je ravno ta sproščenost v muziciranju prepričala žirijo, v kateri so sedeli Tomaž Lorenz, Živa Ploj Peršuh in Mate Bekavac. »Ko si na odru sproščen, se ne obremenjuješ s podrobnostmi. Enostavno se prepustiš glasbi, padeš v svoj svet.«

Vsi finalisti so dobili tudi edinstveno priložnost. V zadnjem krogu tekmovanja so igrali kot solisti s Simfoniki RTV Slovenija, televizija pa je večer posnela in ga bo v kratkem predvajala. »Ko si solist, sam ustvariš svojo glasbeno idejo, manj se je treba prilagajati orkestru in klavirju, kot če igraš v komorni skupini,« meni nekdanja članica komornega tria Sensibile. Dekleta iz novomeške glasbene šole so pred leti precej opozorile nase.

Do finala v Nemčiji je še nekaj časa. Na večernem koncertu pred kölnsko katedralo bo ponovila program, ki ga je igrala v Ljubljani. Vmes jo čakajo še koncerti z zasedbo Cello attacca! in recital na Festivalu Bled. im