Na sojenju dr. Milku Noviču zaradi umora direktorja Kemijskega inštituta dr. Janka Jamnika decembra predlani so zaslišali še drugo strokovno pričo obrambe, dr. Mirana Čeha z Inštituta Jožefa Stefana. Tako kot Hrvat Vojin Maštruko prejšnji teden je tudi on pričal v Novičev prid – in prav tako prišel do precej drugačnih ugotovitev kot izvedenec za balistiko Franc Sablič, ki ga je za preučevanje tega primera angažiralo sodišče. Zato se je po Čehovem zaslišanju sodnica Špela Koleta odločila, da sodni spis preda novemu izvedencu. Zagovornik Jože Hribernik je predlagal nemške forenzike, strokovnjake iz Wiesbadna.

Čeh je zavrnil Sabličevo ugotovitev, da je sestava tako imenovanih delcev GSR, ki nastanejo ob streljanju in so jih našli na obtožencu in njegovem plašču, enaka tistim, ki so jih našli na tulcu naboja s kraja umora. Po njegovih besedah delci vsebujejo tudi druge kemijske elemente, kot so navedeni v izvedenskem mnenju. Katere, pa ni moč povedati, saj Sabličevemu poročilu niso priloženi spekter elementne sestave in tudi ne podrobnejši podatki o morfologiji delcev. Novič se zagovarja, da se je z delci GSR »okužil«, ko je obiskoval strelišče; plašč je običajno odložil na bližnjo polico. Sablič je to zavrnil, češ da je bil na strelišču nazadnje leto pred umorom, delci pa hitro odpadejo, sploh na gladkem poliestru. Po navedbah izvedenca bi v tem primeru na tekstilu našli delce še kakšne druge kovine, ne pa natanko tistih štirih, ki so jih našli tudi v tulcu usodnega naboja.

Čeh je pričal povsem drugače: da je do kontaminacije zagotovo prišlo na strelišču, s plašča pa so delci nato prišli na obtoženčeve roke, glavo in lase. Pa še, da so delci zelo obstojni in ne glede na vrsto tkanine z nje zelo počasi odpadejo. »Tudi če bi plašč analizirali čez pet let, bi delce na njem še vedno našli,« je izjavil. Dejstvo, da so jih največ našli na hrbtni strani plašča, je za Čeha še dodaten dokaz, da so s strelišča. Na vprašanje, ali se na strelišču ne bi kontaminiral še z druge vrste delci, ne pa le s takimi, ki so jih našli tudi na tulcu na kraju umora, pa je odvrnil, da to ni nujno.

Ostaja v priporu

Na tožilkino vprašanje, kako dolgo se ukvarja z delci GRS, tulci, pištolami in podobnim, je doktor kemijskih znanosti odgovoril, da od lanske pomladi – očitno od takrat, ko ga je obramba zaprosila za mnenje o tem primeru. Po njegovih navedbah pa ti delci niso kaj dosti drugačni od kovinskih zlitin, s katerimi ima dolgoletno prakso. Na Inštitutu Jožefa Stefana je vodja centra za elektronsko mikroskopijo in elektronsko analizo, kot redni profesor pa predava tudi na Univerzi v Mariboru.

Čeprav je sodnica ravno v ponedeljek zavrnila predlog za odpravo pripora, je danes dobila na mizo novega. A se z njim spet ni strinjala. Kot je dejala, je v spisu še vedno Sabličevo mnenje, da so na Noviču našli delce GSR z enako elementno sestavo kot na tulcu. Prav tako nima alibija. Ima ga za čas okoli 15 minut pred streljanjem, a od njegovega doma do kraja umora se da priti v petih ali šestih minutah. Še vedno obstaja tudi nevarnost, da bi Novič dejanje ponovil. Sodnica je opozorila na pričevanje nekdanjega Novičevega sodelavca, da mu je obtoženi govoril o svojem »seznamu za fentanje«, na katerem da je tudi Jamnik. Pa tudi na ugotovitev psihologa, da se obtoženi še ni sprijaznil z izgubo službe na inštitutu, kar mu vzbuja agresivne, celo maščevalne občutke, ki jih sicer uspešno nadzira.