»Zvezde južnega križa niso bile še nikoli tako poravnane in napovedovale zore novega republikanskega obdobja za Avstralijo,« je navdušen Peter FitzSimons, vodja tamkajšnjega republikanskega gibanja. Tudi premier Zahodne Avstralije Colin Barnett, ki ni podpisal listine v podporo republiki namesto sedanje ustavne monarhije, tem težnjam ne nasprotuje, ampak samo trdi, da zanjo še ni pravi čas. Z njim se strinja tudi zvezni premier Malcolm Turnbull, ki je ob neuspelem referendumu o odcepitvi od britanske krone leta 1999 vodil republikansko gibanje, sedaj pa meni, da naj Avstralija ostane v okviru monarhije do konca vladavine Elizabete II. Nov zagon republikancem je dal odhod klenega monarhista in donedavnega voditelja vladajočih liberalcev Tonyja Abbotta s premierskega položaja.

Povod za podpisovanje podpore republiki je bila današnja obletnica prihoda prvega britanskega ladjevja v Avstralijo leta 1787. Nov referendum o republiki ni na prioritetnem seznamu Abbottovega naslednika na čelu vladajoče stranke in vlade Turnbulla, lahko pa to postane, če bo zmagal na parlamentarnih volitvah, predvidenih proti koncu letošnjega leta.

Hotenja najvidnejših politikov v federalnih enotah in tudi opozicijskih vrstah glede konca monarhije morda niso uglašena z voljo večine Avstralcev in Turnbullovemu republikanskemu srcu politična pamet svetuje, naj se pred omenjenimi volitvami ne poigrava z referendumom, ki ga lahko znova izgubi.

Politiki za, ljudje pa...

Republikanska deklaracija, ki jo je spodbudil FitzSimons, je nekoliko obvisela v zraku že zaradi tega, ker v zadnjih letih Avstralci vprašanju pripadnosti britanski monarhiji niso posvečali posebne pozornosti. Ena zadnjih raziskav javnega mnenja je bila opravljena pred obiskom princa Williama, princese Kate in njunega prvorojenca Georgea v Avstraliji aprila 2014 – pokazala je najnižjo podporo republikancem v zadnjih dveh desetletjih, saj bi takrat kraljico zamenjalo samo 39 odstotkov Avstralcev.

Premier Južne Avstralije Jay Weatherill je kljub temu prepričan, da je skrajni čaa, da Avstralija postane suverena država. »Vsak narod, ki se spoštuje, bi moral stremeti k izvolitvi lastnega državnega voditelja,« zatrjuje, a mu profesor David Flint iz tabora zagovornikov ustavne monarhije odgovarja, da republikanci niso predstavili zamenjave sedanjega sistema. »Lahko si pridobijo vso podporo znanih osebnosti in politikov, še vedno pa niso povedali, kako bo republika izboljšala vladanje v Avstraliji,« pravi.

FitzSimons zagovarja tako imenovani minimalistični model republike, kjer bi generalnega guvernerja kot državnega voditelja imenoval premier, potrdil pa parlament. Generalnega guvernerja ima Avstralija tudi sedaj, predlaga ga prav tako premier, a potrdi britanski monarh, ki ostaja državni voditelj. Nekateri drugi republikanci se zavzemajo za izvolitev predsednika države na splošnih volitvah.