Včeraj sta se iz Antwerpna v Belgiji vrnila M. Ž. in njen osemletni sin. Če bi se stvari iztekle drugače, bi dečka predvčerajšnjim že operiral belgijski očesni kirurg in bi se morda domov vrnil z izboljšanim vidom. Zaradi neverjetnih birokratskih zapletov pa se bosta mati in sin v tujino na operacijo očesa morala odpraviti še enkrat. Ali na stroške zdravstvene blagajne ali s pomočjo donacij, še ni jasno.

Za zdaj zbirajo denar za operacijo

Deček si je kot dojenček v nesreči s steklom poškodoval oko in nanj komaj še kaj vidi. Potem ko mu zdravljenje v Sloveniji ni pomagalo, je odšel na pregled v Belgijo, kjer bi mu že naslednji dan – torej predvčerajšnjim – opravili operacijo, ki bi mu morda izboljšala vid. To se ni zgodilo, ker se je zapletlo pri napotitvi na zdravljenje čez mejo. Katarina Goričan Pokrivač, sodelavka humanitarnega društva Križemrok iz Kamnice pri Mariboru, ki je ob Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in Očesni kliniki UKC Ljubljana glavna akterka zgodbe, se boji, da bi deček ostal brez zdravljenja, zato je prek facebooka včeraj pozvala ljudi, naj nakažejo prostovoljne prispevke in tako pomagajo zbrati 4000 evrov za dečkovo operacijo, ki bo 8. marca.

Goričan-Pokrivačeva, ki je v imenu mame komunicirala z ZZZS, je v pogovoru za Dnevnik povedala, da je stik z belgijskim kirurgom na prošnjo mame navezal dečkov kirurg iz Očesne klinike UKC Ljubljana in da so vlogo za pregled in zdravljenje v tujini vložili takoj, ko so iz Belgije prejeli datum, ko naj deček pride na pregled, to pa je bilo že čez teden dni, 20. januarja. Do takrat pa vloge na ZZZS še niso rešili. Takoj po dečkovem pregledu na kliniki v Antwerpnu je Goričan-Pokrivačeva na ZZZS sporočila, da bi operacijo lahko opravili že naslednji dan. »A mi je odgovorna za primer povedala, da so našo vlogo zavrnili, ker da prosimo za drugo mnenje v tujini, ki ga zdravstveno zavarovanje ne krije. Svetovala je, naj napišemo pritožbo in novo vlogo za načrtovano zdravljenje v tujini. Mama pa naj prosi za nov termin operacije, ker na zavodu te zadeve ne morejo rešiti do naslednjega dne.« V tem primeru so velike možnosti, da bodo povrnili dosedanje in bodoče stroške zdravljenja v tujini, so še zagotovili. Mama in deček sta tako odpotovala domov. Pri društvu Križemrok nadaljujejo z zbiranjem prostovoljnih prispevkov za dečkovo operacijo, »saj ni garancije, da bodo na zdravstveni zavarovalnici plačilo zdravljenja v tujini res odobrili«, pojasnjuje Katarina Goričan Pokrivač. Zelo pa jih je razveselil odziv Zveze prijateljev mladine, kjer so mami samohranilki, ki skrbi za štiri otroke in družina zaradi težkega ekonomskega stanja prejema humanitarno pomoč, takoj ponudili pomoč 1000 evrov.

A morda bi bil lahko deček operiran že v sredo, če ne bi zatajilo komuniciranje med zdravstveno blagajno in očesno kliniko.

Ko zatajijo »linije« v zdravstvu

Dogajanje kaže na komunikacijske šume med bolnišnico in zdravstveno blagajno. Pa tudi na težave z razumevanjem zakonodaje, ki lahko bolnika po nepotrebnem prikrajšajo za zdravljenje ali pregled v tujini.

Zataknilo se je že pri ugotavljanju, kaj je želel povedati konzilij zdravnikov očesne klinike. Njegove člane so na ZZZS povprašali, ali bi zdravljenje v tujini osemletniku pomagalo. A zdravniki so ocenili, da ni pričakovati izboljšanja, hkrati pa, da so možnosti zdravljenja v Sloveniji izčrpane. Ob tem so navedli, da želi dečkova mama v tujini pridobiti drugo mnenje. Težava je v tem, da v Sloveniji bolniki nimajo pravice do drugega mnenja v tujini, so bolnišnico spomnili na ZZZS. Poleg tega je pričakovanje izboljšanja eden od pogojev za pot v tujino, ki jo ob izčrpanih možnosti v domačih bolnišnicah krije zdravstvena blagajna. Stališče, s katerim so podprli pregled v tujini, bi morali v UKC Ljubljana torej oblikovati drugače.

Ključno bo mnenje iz tujine

Kljub temu so iz bolnišnice še enkrat dobili pojasnilo, da deček oziroma njegova mama v tujini uveljavlja ravno drugo mnenje, trdijo na ZZZS. Pridobivanje drugega mnenja pa da strokovni kolegij očesne klinike podpira, »ker gre za otroka in so pri nas izčrpane možnosti zdravljenja«. Tako jim je dan po dečkovem pregledu sporočila vodja strokovnega kolegija in predstojnica očesne klinike UKC Ljubljana prof. dr. Branka Stirn Kranjc.

Kljub zapletu, zaradi katerega bo moral deček še enkrat na pot, pa se vendarle obeta rešitev. Dečkova mama bo morala še enkrat vložiti vlogo za odobritev zdravljenja, pri tem pa bo morala priložiti izvid pregleda in načrt zdravljenja, so pojasnili na ZZZS. V bolnišnici medtem vztrajajo, da so se dogovorili, da gre deček v tujino na pregled po drugo mnenje. A če bo zdravnik v tujini menil, da je poseg koristen, bodo to podprli, so zatrdili. »Gre za specifično strokovne zadeve, ki jih ne moremo reševati prek medijev,« so še pristavili na očesni kliniki. Če bodo vlogo na koncu odobrili, bo to ZZZS stalo dve letalski karti in bivanje v hotelu več, kot če bi dečka v Antwerpnu operirali takoj po pregledu.